17 lutego 2019 r. Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina rozpocznie obchody 50-lecia istnienia. Do marca 2020 r. odbędzie się kilkanaście koncertów prezentujących bardzo różnorodny repertuar i potwierdzających klasę tego doświadczonego zespołu.
Uroczystym koncertem w dniu 104. urodzin Filharmonii Łódzkiej zainaugurowany zostanie rok jubileuszowy Chóru FŁ wpisującego się w historię instytucji od 1969 r. Wspólnie z Chórem FŁ i jego wieloletnim chórmistrzem Dawidem Berem jubileuszem cieszyć się będziemy do marca 2020 roku. W tym czasie zorganizowanych zostanie kilkanaście koncertów tak w gmachu FŁ, jak i poza nim, w trakcie których chórzyści zaprezentują swoje umiejętności w różnych konwencjach i stylach.
– Chór Filharmonii Łódzkiej tworzą utalentowani, pełni zaangażowania artyści – profesjonalni pasjonaci, których umiejętności mieli okazję docenić nie tylko łódzcy melomani. Doświadczenia nabyte w ramach występów sezonowych przekładają się na jakość wykonań wskutek zaproszeń do udziału w festiwalach organizowanych poza matecznikiem chórzystów. To choćby Wratislavia Cantas czy Gaude Mater w Częstochowie, ale i Bydgoski Festiwal Muzyczny organizowany przez Filharmonię Pomorską. Na koncie Chóru są również sukcesy odniesione na arenie międzynarodowej. Mamy też imponujące realizacje płytowe. Cieszę się, że zespół z sezonu na sezon staje się coraz bardziej rozpoznawalnym zespołem Filharmonii Łódzkiej – mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. – Okazji do wsłuchania się w śpiew Chóru FŁ będzie w nadchodzących miesiącach wiele. Mieszkańcy Łodzi i województwa będą mogli podziwiać go w klasycznym chóralnym i oratoryjnym repertuarze, ale także
w premierowej, bardziej zaskakującej odsłonie – np. podczas listopadowego koncertu z nową kompozycją Artura Zagajewskiego. Szykujemy kilka jubileuszowych niespodzianek. Chcemy, by świętowanie tak ważnej rocznicy służyło podsumowaniu trwającego pół wieku etapu działalności. Spoglądamy również w przyszłość, bo nasz „pięćdziesięciolatek” wcale nie traci wigoru – dodaje Tomasz Bęben.
Program wydarzenia inaugurującego jubileusz także będzie wielowymiarowy muzycznie. Z estrady popłyną dźwięki zarówno staropolskiego kantyku, Bachowskiego motetu, jak i utworów dużo młodszych – np. dzieło Magnificat z udziałem saksofonu. Tego wieczoru muzyka dawna splecie się z brzmieniami współczesnymi. Motywem przewodnim koncertu będzie tematyka religijna związana z wielowiekową tradycją śpiewu chóralnego. Śpiew chóralny pięknie oddaje ducha wspólnoty, a Chór Filharmonii Łódzkiej i miłośnicy jego twórczości taką unikalną wspólnotę tworzą.
Program wieczoru
Sala Koncertowa FŁ
Koncert Galowy – inauguracja obchodów jubileuszu 50-lecia Chóru Filharmonii Łódzkiej 17 lutego 2019, godz. 17.00
Wykonawcy:
Paweł Gusnar – saksofon, Krzysztof Urbaniak – organy, Magdalena Szymańska – sopran, Robert Grabowski – tenor, Dawid Ber – dyrygent / przygotowanie chóru, Chór FŁ
Program
Mikołaj Zieleński – Magnificat, Johann Sebastian Bach – Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf, BWV 226, Krzysztof Grzeszczak – Tongeren Mass, Paweł Łukaszewski – Magnificat and Nunc dimittis, James Whitbourn – Son of God Mass, Johann Sebastian Bach – Cum sancto spiritu z Wielkiej Mszy h-moll BWV 232
Chór Filharmonii Łódzkiej
Chór Filharmonii Łódzkiej stał się zespołem zawodowym w 1969 r. dzięki staraniom Stefana Marczyka, ówczesnego szefa instytucji. Pierwszym chórmistrzem został Tomasz Szymański. Rolę lidera Chóru po 1982 r. przejął Marek Jaszczak, chórmistrz i kompozytor, z FŁ związany przez ponad 40 lat, który przygotował z zespołem wiele monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, wpływając trwale na jego artystyczne emploi. Od kilku lat chórmistrzem Filharmonii Łódzkiej jest Dawid Ber, ceniony łódzki dyrygent, doświadczony w kierowaniu różnorodnymi zespołami wokalnymi.
Chór dysponuje bogatym i wszechstronnym repertuarem, obejmującym wiele gatunków muzycznych, stylów i epok. Jest to literatura muzyczna przeznaczona dla wokalistów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, zespołów kameralnych oraz śpiewających a cappella. Zespół wykonuje kilkadziesiąt kompozycji oratoryjno-kantatowych, muzykę dawną, a także kolędy w opracowaniach tradycyjnych i współczesnych oraz utwory jazzowe. Warto wspomnieć też o prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych.
Chór FŁ szczyci się występami w ramach festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Gaude Mater w Częstochowie, Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana. Od kilku sezonów artystycznych chórzyści otrzymują kolejne zaproszenia do udziału w koncertach Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego organizowanego przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy. Chór występuje również podczas koncertów macierzystego Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Wraz z orkiestrą FŁ brał udział w międzynarodowym projekcie artystyczno-edukacyjnym „Oratorium Dance”, nagrodzonym w konkursie Energia Kultury 2011 i wyróżnionym Złotą Maską.
W roku 2014 Chór łódzkiej filharmonii obchodził jubileusz 45-lecia swojej działalności – z tej okazji otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Chór odbył wiele zagranicznych tournées, występując m.in. we Francji, Belgii i Austrii. Dokonał szeregu nagrań, m.in. dzieł wokalno-instrumentalnych Aleksandra Tansmana. Jedną z nowszych produkcji z jego udziałem jest płyta z utworami Witolda Lutosławskiego na głos i orkiestrę (DUX), nominowana w 2015 r. do nagrody „Fryderyk”.
Z kolei album „Dona nobis pacem” to zapis koncertu, który odbył się w 2014 r. w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Chór i Orkiestra FŁ w kameralnym składzie wykonywali wówczas współczesną muzykę sakralną.
_______________
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
ul. Narutowicza 20/22
90-135 Łódź