„Przestrzeń Pamięci | Pamięć Przestrzeni” to najnowsza wystawa krakowskiej Galerii Architektury GAGA, której bohaterem będzie Andrzej M. Chołdzyński z autorskiej pracowni AMC.
16. wystawa jest zarazem pierwszą z cyklu jubileuszowych ekspozycji zaplanowanych na ten rok przez – świętującą swoje 5 urodziny – Galerię Architektury GAGA w Krakowie.
Ekspozycja potrwa od 6 do 24 kwietnia 2019 roku, a jej bohaterem będzie Andrzej M. Chołdzyński. Architekt, który po 30 latach od zakończenia studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, powraca pod Wawel z wystawą prezentującą dorobek 20 lat działalności swojej autorskiej pracowni AMC – Andrzej M. Chołdzyński.
Stwierdza, że zawód architekta jest przykładem starej zasady, że mistrzów kształci się poprzez wychowanie uczniów i czeladników, którzy następnie sami wyzwalają się na mistrzów. Chołdzyński podkreśla, że trzeba najpierw pracować w warsztacie u kogoś, bo architektura jest sztuką stosowaną. Jako młody człowiek czasie w stanu wojennego wyjechał do Francji. Podjął studia w Paryżu i zaczął terminować w pracowni Stanisława Fiszera. Po dwunastu latach, gdy wspólnie wygrali konkurs na budynek warszawskiej giełdy byli już wspólnikami.
Za projekt Centrum Giełdowego w Warszawie odznaczony został przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski. Jest również laureatem Nagrody Państwowej RP Pierwszego Stopnia za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury. Dziś Chołdzyński ma 59 lat i uważa się za człowieka spełnionego.
Twierdzi, że architektura powinna być demokratyczna. To podejście zaowocowało kolejnymi uhonorowanymi realizacjami m.in. Nagrodą MetroRail 2008 w Kopenhadze dla „Najlepszej na świecie nowej stacji metra Plac Wilsona w Warszawie” wyróżnionej również przez CNN.
Na co dzień mieszka w Paryżu nieopodal wzgórza Wersalu. Marzy o zaprojektowaniu winnicy i powrocie do pisania, którym pasjonował się jeszcze na studiach.
Główne projekty biura to m.in.: budynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Centralny Dom Towarowy (Cedet), stacje metra: A18 „Plac Wilsona”, A22 „Wawrzyszew” i A23 „Młociny”, kompleks budynków biurowych „Lipowy Office Park”; budynek wielobranżowy Nowy Świat 2.0, Centrum Innowacji w Lublinie.
Galeria Architektury GAGA. Common Ground.
Gallery of Architecture in Garden of Arts (GAGA) to punkt odniesienia, przestrzeń wystaw, dyskusji, spotkań z architekturą, służąca promocji współczesnych rozwiązań i prezentacji osiągnięć lokalnych, krajowych i zagranicznych architektów.
Od 2012 roku Galeria Architektury GAGA działa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, prowadząc działalność wystawowo-dydaktyczną poświęconą popularyzacji architektury. Przez ten czas GAGA zrealizowała szereg wystaw i dyskusji z udziałem wielu architektonicznych osobowości.
W celu prezentacji najlepszych wzorców kształtowania przestrzeni publicznych GAGA wspólnie z miesięcznikiem „Architektura-murator” zaprezentowała w Krakowie plenerową wystawę edukacyjną „Krajobraz to dobro publiczne”, objętą honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. GAGA to galeria autorska, egalitarna prowokująca do dyskusji, stawiająca pytania z dziennikarską bezpośredniością i dociekliwością. To miejsce z charakterem i zaangażowaniem, charyzmatyczne i pozbawione uprzedzeń.
Miejscem podstawowej aktywności Galerii Architektury GAGA jest Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie – przestrzeń syntezy sztuk – gesamtkunstwerk. Obsypany nagrodami obiekt okrzyknięto nową ikoną miasta. MOS to pozbawiona formalnych barier przestrzeń dyskusji i prezentacji architektury. To wspólna ziemia. Common Ground.
„Common Ground” pod takim hasłem architekt David Chipperfield otworzył rozważania na temat miejsca architektury we współczesnym świecie podczas Międzynarodowych Biennale Architektury w Wenecji w 2012 roku. Prezentacja powiązań architektury z codziennym życiem społecznym stanowi podstawę działań prowadzonych w Gallery of Architecture in Garden of Arts.
_______________
„Przestrzeń Pamięci | Pamięć Przestrzeni”
Andrzej M. Chołdzyński
Kurator: Dawid Hajok, publicysta i dziennikarz
Galeria Architektury GAGA
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
ul. Rajska 12, Kraków
(wejście od ul. Szujskiego)