Od 9 do 14 kwietnia 209 roku w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu po raz kolejny spotkają się najciekawsze inscenizacje klasycznej literatury polskiej. To największe wydarzenie tego typu w kraju.
Podczas Konfrontacji widzowie mają możliwość zapoznania się z zapomnianymi lub rzadko wystawianymi dziełami klasyków, pokazana zostaje ich wartość artystyczna i historyczna. Organizatorzy mają nadzieję zarazić widzów nie tylko klasyką, ale teatrem w ogóle jako sposobem na czerpanie emocji, dyskusję i otwarcie się na kulturę na żywo.
W trakcie Festiwalu starannie wybrane Jury, w skład którego wejdą znawcy teatru i dramatu przyzna wybranym spektaklom nagrody w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa”. To konkurs, który ma inicjować dialog z klasyką z dzisiejszej pozycji widza, ukazać głosy brzmiące w dawnych dramatach. A spektakle biorące w nim udział to historie opowiedziane we współczesności i choć czasem krwawe, bolesne, naznaczone przeżyciami kraju i obywatela, to emocjonalnie pobudzające nawet najbardziej skostniały światopogląd.
Komisja Artystyczna Konkursu wybrała do prezentacji na scenach Teatru im. J. Kochanowskiego następujące spektakle:
- „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka),
- „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger),
- „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor),
- „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski),
- „Śmierć białej pończochy” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski),
- „Wykład” z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk)
- „Zemsta” z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner)
Po każdym z nich odbędzie się dyskusja z twórcami.
Festiwal to także szereg imprez towarzyszących. W pospektaklowych koncertach wystąpią takie zespoły jak DJ Buk, ANJA SEI, Night Marks, Rosaline oraz zespół śpiewających aktorów z naszego Teatru. Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwalową publiczność zapraszamy do wyjątkowego „Spacerownika Teatralnego”, podczas którego odkryjemy wspólnie teatralne tajemnice Opola.
Zaprezentowane również zostaną dwie wystawy:
- zewnętrzna, wielkoformatowa wystawa prac finalistów i laureatów IV edycji konkursu fotografii teatralnej organizowanego przez Instytutu Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,
- wewnętrzna wystawa „40/250. Plakaty i premiery”, którą kuratorskim oprowadzaniem otworzy Zenon Butkiewicz – teatrolog, dyrektor teatrów, organizator festiwali teatralnych.
Część wystawy zewnętrznej będzie można obejrzeć w Labie na Wyspie. Tam też, jak również w naszym Teatrze będzie można posłuchać klasycznych dzieł, czytanych przez aktorów.
- 12.04.2019, godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Opole gród miasto stolica regionu”
- 13.04.2019, godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Jan Cybis malarstwo”.
Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie.
_______________
44. Opolskie Konfrontacje Teatralne
Konkurs „Klasyka Żywa”
9 – 14 kwietnia 2019 roku
Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu
Plac Teatralny 12
45-056 Opole