• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Gruzji (źródło: materiały prasowe)
  • Historia

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Gruzji

  • Ownetic
  • 2019-04-14

W Gruzińskim Muzeum Narodowym w Tbilisi otwarta została wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 11 kwietnia 2019 r. oficjalnej inauguracji dokonali David Lordkipanidze, dyrektor Gruzińskiego Muzeum Narodowego oraz Paweł Ukielski, z-ca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Gruzji (źródło: materiały prasowe)
Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Gruzji (źródło: materiały prasowe)

Wystawę otwiera cytat „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” z wypowiedzi  wicepremiera rządu RP Jana Stanisława Jankowskiego z 1 września 1944 r. Słowa te wyrażają sedno Powstania Warszawskiego.

Wystawa dokumentuje militarne, polityczne, historyczne i ludzkie aspekty walki o niepodległość podczas 63 dni Powstania w 1944 roku.

Historia Powstania Warszawskiego pokazana jest w syntetycznej formie na dwudziestu modułach tematycznych, zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi standardami graficznymi, przy czym głównym kryterium jest przejrzystość i czytelność.

Pamiętając o tym, że odbiorcami docelowymi są obcokrajowcy, narracja zawiera podstawowe fakty, umiejętnie wprowadzając odbiorcę w historię Polski. Szczególnie ważna jest warstwa tekstowa wystawy, która opiera się na prostym i czytelnym przekazie, podkreślającym wartości powszechnie rozumiane (walka z uciskiem, dążenie do wolności, niezależności, godność, opór wobec totalitaryzmu).

Każdy moduł jest ilustrowany materiałem ikonograficznym z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii z Powstania i obiektów ze zbiorów Muzeum. Gruzińska prezentacja zawiera panele poświęcone zaangażowaniu w powstanie żołnierzy gruzińskiego pochodzenia, a także rolę Gruzinów w Wojsku Polskim przed i podczas II wojny światowej.

Wystawa została stworzona na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i do tej pory była prezentowana zarówno przez polskie placówki dyplomatyczne jak i  instytucje muzealne na całym świecie: m.in. w Bratysławie, Sztokholmie, Budapeszcie, Dublinie, Nowym Jorku, Toronto, Tai’erzhuang (Chiny), Wiedniu. Wystawa powstała w wielu wersjach językowych: angielskiej, szwedzkiej, niemieckiej, polskiej, słowackiej, chińskiej, a obecnie w gruzińskiej.

W 2018 roku wystawa była prezentowana w  Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu, gdzie obejrzało ją 35 tysięcy osób.

Wystawa będzie czynna od 11 do 30 kwietnia 2019 r.

Miejsce: Simon Janashia Museum of Georgia, 3, Shota Rustaveli Ave. Tbilisi, Gruzja

Tags
  • David Lordkipanidze
  • Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie
  • Paweł Ukielski
Poprzedni artykuł
Warszawa: Miasto Podzielone, fot.Teodor Klincewicz (źródło: materiały prasowe)
  • Film
  • Historia

Warszawa: Miasto Podzielone

  • Ownetic
  • 2019-04-11
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Architektura w przestrzeni sztuk 2019, Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Architektura
  • Wystawy

Architektura w przestrzeni sztuk 2019

  • Ownetic
  • 2019-04-15
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Projekt Muzeum Miasta Łodzi :„Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”, fot. B.Szafrańska (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Historia

Muzeum Miasta Łodzi zbiera wspomnienia o łódzkich podwórkach

  • 2019-05-13
Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura
  • Historia

Zakończenie rekonstrukcji ogrodów zamkowych

  • 2019-05-09
Konkurs na mural – Państwowe Muzeum na Majdanku (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Historia

Ogólnopolski konkurs na mural

  • 2019-05-01
Plakat wystawy „Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999. W setną rocznicę urodzin i dwudziestą rocznicę śmierci artysty” (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Historia
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999

  • 2019-04-15
Warszawa: Miasto Podzielone, fot.Teodor Klincewicz (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Historia

Warszawa: Miasto Podzielone

  • 2019-04-11
Marek Mądrzejewski z nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Historia

Marek Mądrzejewski z Nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia

  • 2019-03-28
Plakat Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” 2019
Wyświetl artykuł
  • Historia

VIII edycja Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”

  • 2019-03-26
Międzynarodowa Konferencja Naukowa, Pomniki Europy Środkowo-Wschodniej 1918–2018 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Historia
  • Sztuki wizualne

Pomnik – Międzynarodowa konferencja naukowa

  • 2019-03-20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.