Od 1 lipca do 25 września 2011 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie potrwa wystawa Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza.
Retrospektywna wystawa Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza nie jest jedynie próbą pokazania dorobku artysty, to też podkreślenie symbolicznej postaci w historii ukraińskiej i światowej sztuki końca XIX i pierwszego trzydziestolecia XX wieku.
Wystawa obejmuje 180 dzieł ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie imienia A. Szeptyckiego. W Muzeum znajduje się ponad 300 prac z ponad 6000 składających się na dorobek artysty. Należy podkreślić, że jest to największy i najbardziej kompletny (ze względu na chronologiczny i tematyczny zakres) zbiór dzieł artysty wśród kolekcji muzealnych na Ukrainie i na świecie.
Główną rolę na wystawie odgrywa przepełniony liryką i romantycznym nastrojem pejzaż. Wśród innych eksponatów znajdują się – seria portretów oraz kompozycji rodzajowych. Twórczy dorobek artysty (od połowy lat 1880-tych do 1941 roku) ujawnia ewolucję plastycznego języka i poszukiwań artysty.
Wczesny okres twórczości obejmuje połowę lat 90. XIX wieku, aż po1912 rok. Efektem pierwszych prób Trusza jest seria galicyjskich krajobrazów, wykonywanych w plenerze. Można w nich wyczuć niepewność w pociągnięciach pędzla młodego artysty, ongiś studenta Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1891 – 1897), a w kolorystycznych i kompozycyjnych rozwiązaniach próbę wykorzystania umiejętności otrzymanych u jego nauczycieli malarstwa krajobrazowego – L.Wyczółkowskiego oraz J. Stanisławskiego.
Twórczość Trusza-portrecisty jest reprezentowana przez szereg prac z roku 1890, wśród nich akademicki Portret ojca (rysunek węglem), Portret studenta Wołodymyra Starosolskiego, wykonany przy świecy, Portret Osypa Rozdolskiego, Portret kardynała Sylwestra Sembratowycza. W tych wczesnych portretach, w ich kompozycji, doskonałym warsztacie i podejściu do modela można zobaczyć pragnienie artysty, który chce wczuć się w charakter postaci i dokładnie go odtworzyć.
Przepełnione romantyzmem krajobrazy powstają w wyniku licznych podróży artysty na początku XX wieku na Huculszczyznę, na Ukrainę Naddnieprzanską, na Krym, do Włoch i na Bliski Wschód. Ostatnią dwumiesięczną podróż do Egiptu i Palestyny, uważano za okres kulminacyjny w twórczym postrzeganiu świata przez artystę.
Obrazy pokazywane na wystawie, które są tylko małą częścią artystycznej spuścizny słynnego artysty, przetrwały próbę czasu, zachowały unikalną moc twórczego geniuszu I. Trusza, i bez zastrzeżeń są dokumentami epoki, odzwierciedleniem ludzi i kraju, z którego twórca się wywodził, któremu służył i oddał swoje życie w całości.
Kurator wystawy: Okasana Biła
Idea wystawy: Igor Kożan- dyrektor Muzeum Narodowego we Lwowie im A. Szeptyckiego oraz Zbigniew Buski- dyrektor Państwowej Galerii Sztuki
Współpraca: Muzeum Narodowe we Lwowie im A. Szeptyckiego
Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza
Wystawa czynna od 1.07 – 25.09.2011 r.
Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2
81-720 Sopot
1 komentarz
Ariadna Drohomanowa to żona Iwana Trusza !!i córka historyka i filozofa o tym samym nazwisku.