Od 3 do 16 lipca 2011 r. w Willi Decjusza w Krakowie startuje 10. Letnia Szkoła Wyszehradzka, czyli wykłady, debaty oraz koncert Wyszehradzka Fuzja Brzmień.
W poniedziałek, 4 lipca, wykładem Františka Ružički, byłego Ambasadora Słowacji w Polsce, pt. Creating European Foreign Policy – issues and challanges, oficjalnie startuje 10. Letnia Szkoła Wyszehradzka. Tegoroczna edycja w związku z jej jubileuszowym charakterem ściągnie do krakowskiej Willi Decjusza blisko stu uczestników z Czech, Słowacji, Polski i Węgier oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Białorusi, Francji, Kosowa, Macedonii, Rosji, Rumunii i Ukrainy.
Tradycyjnie, w programie Letniej Szkoły Wyszehradzkiej nie zabraknie wydarzeń otwartych dla szerokiej publiczności, spośród których szczególnie polecamy wspomniany wykład Františka Ružički oraz wykład Challenge of presidency, który 11 lipca (poniedziałek), o godz. 11.00 wygłosi Maciej Szpunar, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.
Wcześniejsze doświadczenia, priorytety, konkluzje i specyfika Przewodniczenia w Radzie UE w perspektywie czeskiej i węgierskiej będą z pewnością obecne również w czasie tradycyjnej Debaty Ambasadorów, koncentrującej się wokół funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej – 11 lipca (poniedziałek), godz. 13.00.
Kolejnym wydarzeniem otwartym dla publiczności będzie koncert pt. Wyszehradzka Fuzja Brzmień, z udziałem artystów nie tylko reprezentujących kraje Grupy Wyszehradzkiej, ale także czerpiących z bogatej tradycji muzycznej regionu Europy Środkowo-Wschodniej (i nie tylko). W piątek, 8 lipca, o godz. 18.30 w Klubie Muzycznym Forty Kleparz wystąpią: Voo Voo i Ukrainni, Fókatelep i Szidi Tobias. Wstęp na koncert jest wolny, wymaga jednak okazania bezpłatnych wejściówek, dostępnych w Willi Decjusza i Punkcie Informacji Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Jana 2.
Letnia Szkoła Wyszehradzka jest międzynarodowym interdyscyplinarnym programem edukacyjnym Stowarzyszenia Willa Decjusza, realizowanym już po raz 10. we współpracy z Fundacją Cracovia Expres – Centrum Węgierskim w Krakowie, Stowarzyszeniem Spraw Międzynarodowych w Pradze, Centrum Badań Etniczności i Kultury w Bratysławie i Instytutem Euroregio Ukraine w Kijowie, adresowanym do młodych osób z Czech, Polski, Słowacji, Węgier i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Wszystkie edycje Letniej Szkoły Wyszehradzkiej podejmują najbardziej aktualne tematy z punktu widzenia funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej i Europy, rozważane w kontekście zagadnień o charakterze globalnym. Program Szkoły realizowany jest w formie wykładów, debat, seminariów, warsztatów, prowadzonych przez międzynarodowy zespół ekspertów z różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i kulturalnego.
Większość zajęć prowadzona jest w Willi Decjusza, zabytkowym zespole pałacowo-parkowym na Woli Justowskiej w Krakowie, ale każdego roku osoby uczestniczące w Letniej Szkole odbywają również wizyty studyjne w innych miejscach Krakowa i Małopolski, umożliwiających poznanie wybranych elementów regionalnego i ogólnopolskiego dziedzictwa kulturowego.
10. Letnia Szkoła Wyszechradzka
30-16 lipca 2011 r.
Willa Decjusza
ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A
Kraków