Międzynarodowe Centrum Kultury od momentu swego powstania podejmowało kwestie związane z polityką kulturalną i integracją europejską. Będąc aktywnym członkiem europejskich sieci współpracy wpływa na kształt unijnych działań w sferze kultury. Jest także reprezentantem Polski w realizacji Procesu Barcelońskiego/Unii dla Śródziemnomorza dzięki roli polskiego koordynatora Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. A. Lindh.
W ramach projektów międzynarodowych wielokrotnie korzystało ponadto z grantów europejskich – dość wspomnieć projekty EPOCH, ECHOCAST czy Zarządzanie miejscami wpisanymi na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce i Norwegii. Sama zaś siedziba Centrum została zmodernizowana m.in. dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego EOG/Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku Polska przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. Jest to szczególna okazja, aby zaprezentować Polskę na forum międzynarodowym. Istotnym elementem tej prezentacji jest bez wątpienia kultura. Stąd działania MCK, które zostały uwzględnione w oficjalnym kalendarzu wydarzeń prezydencji:
- Forum Dziedzictwa Europy Środkowej
7-9 lipca 2011 – spotkanie eksperckie
Forum jest okazją do poszerzenia wiedzy nt. ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym w państwach grupy wyszegradzkiej. Jest to działanie ukierunkowane na rzecz zbliżenia pomiędzy przedstawicielami środowisk zajmujących się ochroną dziedzictwa w państwach Europy Środkowej.
- Spotkanie narodowych koordynatorów Eurośródziemnomorskiej Dialogu Kultur im. Anny Lindh – spotkanie eksperckie
22-23 października
Spotkanie z udziałem 43 koordynatorów państw UE, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu oraz władz Fundacji stanowić będzie wyjątkową okazję nie tylko by podsumować dotychczasowe działania Fundacji im. Anny Lindh oraz przygotować strategię organizacji na lata 2011 – 2014. MCK pragnie przede wszystkim zaprezentować osiągnięcia Polski oraz członków polskiej sieci w obszarze dialogu międzykulturowego.
- Negocjacje nowej perspektywy finansowej UE
W ramach polskiej prezydencji rozpoczną się także negocjacje nowej perspektywy finansowej. MCK, będąc członkiem Culture Action Europe wspiera kampanię We are more, która poprzez mobilizacje jak największej liczby operatorów sztuki i kultury, dąży do zwiększenia ogólnego uznania roli jaka odgrywa kultura i sztuka w życiu europejskich społeczności. Ma ona na celu uzyskanie wpływu na negocjacje budżetowe Unii Europejskiej 2014-2020 i zwiększenie europejskich wydatków na kulturę w programie Kultura i w funduszach strukturalnych.
- Wystawa Pomarańczowa Alternatywa – happeningiem w komunizm
18 czerwca – 2 października 2011 r. – oprawa kulturalna polskiej prezydencji
Wystawa służy przypomnieniu i poszerzeniu wiedzy na temat działań Pomarańczowej Alternatywy. Ekspozycja będzie pierwszą tak obszerną prezentację ruchu, który zasłynął organizowanymi na masową skalę happeningami obnażającymi absurdy okresu komunizmu.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25,
Kraków