Od 30 lipca do 7 sierpnia 2011 r. w Trójmieście odbędzie się jubileuszowa, XV edycja Festiwalu Szekspirowskiego. To okazja, aby zobaczyć najlepsze spektakle szekspirowskie w wykonaniu zespołów teatralnych z Polski, Finlandii, Szwecji, Rumunii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Rosji.
Wydarzeniem jubileuszowego Festiwal Szekspirowski będzie nowa inscenizacja szekspirowska cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy Oskarasa Koršunovasa – Burza. Po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach zagoszczą spektakle: Król Lear oraz Hamlet w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady – laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego.
Zespół z Rumunii przedstawi sztukę Shaking Shakepeare w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu-Alexandru Nica z teatru German State Theatre Timisoara. Jego ideą było stworzenie show koncentrującego się na koncepcji władzy, którą na tak wiele sposobów opisywał w swoich dziełach Szekspir.
Fiński spektakl Anatomia Lear inspirowany jest szekspirowskim Królem Learem. Choć Lear jest tu lalką, przedstawienie skierowane jest do widzów dorosłych. Jest to studium relacji między starzejącym się ojcem a jego córkami, malowane obrazami na pograniczu snu i jawy. Samotność oraz strach przed śmiercią to kluczowe zagadnienia, jakie podejmuje przedstawienie.
Oryginalną propozycją będzie dramat muzyczny Makbet w wykonaniu chóru Romeo & Julia Kören związanego z Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Oprócz Szekspira, w spektaklu odnaleźć można ślady dwóch kompozytorów epoki renesansu – Clémenta Janequinsa oraz Josquina des Présa.
Makbeta podczas tegorocznego Festiwalu pokaże również Teatr Pieśń Kozła. Będący owocem współpracy z Royal Shakespeare Company spektakl, stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. W przedstawieniu weźmie udział międzynarodowy zespół aktorów z Anglii, Finlandii, Szkocji, Walii i Polski.
Tegoroczny Festiwal poszerzony zostanie o cykl spektakli spoza głównego nurtu szekspirowskiego. W myśl mistrza ze Stratfordu, że świat jest teatrem, prezentowane wydarzenia odbywać się będą w niekonwencjonalnych przestrzeniach. Ideą SzekspirOFFu jest ukazanie sztuki w jej różnorodności. Spektakle odbiegać będą od tradycyjnych form scenicznych.
Część festiwalowych spektakli widzowie będą mogli zobaczyć w działającym przy ul. Długiej 50/51 Teatrze w Oknie. TwO jest inicjatywą Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który w ten sposób postanowił przybliżyć kulturę wysoką tym, którzy na co dzień nie mają z nią kontaktu.
W programie:
- Shaking Shakespeare – Niemiecki Teatr Państwowy z Timisoary, Rumunia (1h30min)
- Macbeth: Sliced to the Core – monodram Davida Kellera, Top Edge Productions, Wielka Brytania (1h10min)
- Anatomia Lear – Anatomia Ensemble, Finlandia (55min)
- Hamlet – Teatr Kolady, Rosja (3h)
- Król Lear – Teatr Kolady, Rosja (3h)
- Miranda (na podstawie Burzy W. Szekspira) – OKT/Teatr Miejski w Wilnie, Litwa, (1h40min)
- Makbet – Romeo&Julia Kören. Królewski Teatr Dramatyczny, Szwecja (1h10min)
- Hamlet – Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (2h)
- Macbeth – Teatr Pieśń Kozła, Polska (1h15min)
SzekspirOFF:
- RED – Maybe Theatre Company, (1h30min)
- Szekspiracje – W Gorącej Wodzie Kompani
- Burza w adaptacji Carlosa Carvalheiro – Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu – Associacao Cultural Fatias de Ca Tomar (Portugalia) – Lincoln School of Performing Arts (Wielka Brytania), (1h10min)
- Hamlet – Teatr Tańca PWST, Bytom, Polska (1h30min)
- LOVE, LOVE, LOVE – sen nocy letniej 2011, Fundacja Teatru BOTO
- Dziecięca Parada Festiwalowa
Organizatorzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Fundacja Theatrum Gedanense
XV Festiwal Szekspirowski
30 lipca do 7 sierpnia 2011 r.
Gdańsk-Sopot-Gdynia