W dniach od 29 września do 2 października 2011 roku w Warszawie po raz drugi odbędzie się festiwal La Folle Journeé / Szalone Dni Muzyki 2011 Les Titans.
Jest to cykl imprez muzycznych realizowany od 1995 roku. Jego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques w Nantes (C.R.E.A.).
Międzynarodowy festiwal La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki od wielu lat jest z powodzeniem realizowany w wielu krajach: od Francji, przez Hiszpanię i Japonię, po Brazylię. Ma tam już uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością.W samym Nantes podczas edycji 2011 zostało wydanych prawie 140 tysięcy biletów i wystąpiło niemal 1800 artystów, a w Tokio sprzedano ponad milion biletów.
W Warszawie festiwal odbędzie się już po raz drugi. Zeszłoroczna edycja, pod hasłem Chopin Open, spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.To największe międzynarodowe wydarzenie muzyczne odkrywa nowe oblicze klasyki, pokazując, że jest ona w stanie poruszyć każdego, niezależnie od jego wieku, stroju, fryzury czy statusu majątkowego.
Przez cztery jesienne dni Warszawa będzie pulsować takimi emocjami, jakie towarzyszą największym rockowym imprezom w Europie. Impulsem do wspólnego przeżywania muzyki będą jednak nie gitarowe riffy i transowe loopy, ale fantazje i preludia wielkich twórców przełomu XIX i XX wieku.
Każdy będzie mógł poznać lub na nowo odkryć utwory Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego. Tych pięciu Tytanów to sztandarowe postaci tegorocznej edycji Les Titans festiwalu La Folle Journée deVarsovie / Szalone Dni Muzyki, który na przełomie września i października będzie się odbywał na scenach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w ustawionym na placu Teatralnym namiocie koncertowym.
Podczas ponad siedemdziesięciu koncertów, publiczności zaprezentuje się prawie czterystu światowej klasy artystów, wśród nich m.in. dyrygenci Kazuki Yamada i Marc Minkowski, pianistka Etsuko Hirose, Kwartet smyczkowy Modigliani oraz węgierski zespół Muzsikàs.
Kto powiedział, że Mozarta i Bacha nie można słuchać w T-shircie i wytartych jeansach? Pomysł na tę imprezę przyszedł mi do głowy, gdy byłem z dziećmi na koncercie U2. Widząc trzydzieści pięć tysięcy fanów zgromadzonych na stadionie pomyślałem: Dlaczego ci ludzie nie mieliby przyjść posłuchać muzyki klasycznej? Nasz festiwal niesie takie same emocje jak koncert rockowy: zabawę, przyjemność, wspólne przeżywanie muzyki.
René Martin, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu
Program każdego z Szalonych Dni Muzyki wypełni kilkadziesiąt niedługich, maksymalnie 45-minutowych koncertów, które będą się odbywać na kilku scenach równocześnie. Dzięki temu uczestnicy będą mieli pełną swobodę wyboru, tworząc indywidualny program festiwalu. Dodatkowym magnesem są symboliczne ceny biletów (5-7-10 złotych). Bilety będą w sprzedaży już od 15 sierpnia 2011 roku.
Sto lat temu muzyka budziła tak samo gorące emocje jak dziś, a jej twórcy mieli status równy współczesnym gwiazdom estrady. W utworach Mahlera, Straussa czy Szymanowskiego odbijają się ich osobiste dramaty, skomplikowane relacje uczuciowe, triumfy i porażki. Szalone Dni Muzyki to doskonała okazja, by się o tym przekonać i dać się ponieść emocjom tej muzyki.
Janusz Marynowski, Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia
Podczas tegorocznego festiwalu uczestnicy, a zwłaszcza młodzi ludzie, mogą odkryć, ile Ferenc Liszt miał wspólnego z Johnem Lennonem, co łączy Johannesa Brahmsa z Jimim Hendrixem oraz gdzie stykają się życiorysy Gustava Mahlera i Michaela Jacksona – i jak to wszystko łączy się i przenika w twórczości i pasji, jaką wyzwala muzyka.
Od 29 wrześnie do 2 października 2011 roku
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Plac Teatralny 1
00-950 Warszawa