14 lipca 2011 r. o godzinie 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie z Bogusławem Koperskim, z którym o dekoracjach imprez plenerowych w PRL rozmawiać będzie Helena Postawka. Spotkanie towarzyszy wystawie Pomarańczowa alternatywa. Happeningiem w komunizm.
Okolicznościowe dekoracje wznoszone z okazji hucznych uroczystości są znane już od czasów nowożytnych. W dobie manieryzmu nadworni artyści trudnili się nie tylko portretowaniem władcy, ale też tworzeniem wykwintnej oprawy plastycznej balów, ceremonii i świąt. Dodawały one blasku panującemu, ale także pełniły ważną funkcję propagandową.
Wielu z nas pamięta lub zna z filmów pochody pierwszomajowe skąpane w czerwieni chorągiewek i wstążeczek czy wielkie trybuny budowane dla Partyjnych przywódców, przypominające swoją formą niekiedy ołtarze. Te efemeryczne zjawiska z dykty, płótna i prefabrykatów – choć wiele z nich stało na wysokim poziomie artystycznym – są dziś zapomniane zarówno ze względu na złe konotacje z władzą komunistyczną, jak i ich tymczasowość.
Jakie były kulisy ich powstawania? Czy władza miała decydujący wpływ na ich kształt i program? Czy może udało się znaleźć kompromis między formą a treścią? O tym wszystkim opowie Bogusław Koperski, twórca licznych dekoracji czasowych w Krakowie, w rozmowie z Heleną Postawką.
Bogusław Koperski – ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby w pracowni prof. Jacka Pugeta. Od 1968 główny projektant przy Urzędzie Miejskim, a od 1980 roku kierownik i projektant w Zakładzie Dekoracji Miasta. Przygotowywał oprawę plastyczną plenerowych wydarzeń, zarówno politycznych jak i tych o charakterze artystycznym i kulturalnym. Od 1996 roku jest prezesem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Dekoracji.
Helena Postawka – historyk sztuki, pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury. Zajmuje się architekturą dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, a także wykorzystywaniem sztuk wizualnych w propagandzie władzy.
14 lipca 2011 r., godz. 18.00
Rynek Główny 25
Kraków