W Warszawie zakończyła się II edycja Poland Contact Festival – Warsaw Flow. To spotkanie pasjonatów contact improvisation (CI), sztuki tanecznej w której nie obowiązują żadne schematy czy kroki, liczy się tylko naturalny, spontaniczny kontakt – z druga osobą, z otoczeniem, ze swoim ciałem.
W Centralnym Basenie Artystycznym pojawili się tancerze z całego świata: z USA, Chin, Izraela, Niemiec, Danii, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Węgier, Finlandii i Polski. Doskonalili swój warsztat pod kierunkiem najlepszych światowych nauczycieli contact improvisation. Tegoroczny festiwal był bardzo różnorodny, tancerze mogli brać udział w laboratoriach, podczas których prowadzący eksperymentowali z wytrzymałością fizyczną uczestników, część wieczornych zajęć była otwarta dla publiczności.
W tym roku tańczyliśmy naprawdę intensywnie, także dzięki pogodzie, deszczowe dni zachęcały do pozostania na sali i pracy z ciałem. Uczestnicy wyjeżdżają bardzo zadowoleni z wysokiego poziomu warsztatów, które określili jako jedne z najlepszych pod względem technicznym. To bardzo cieszy – podsumowała Paulina Święcańska, organizatorka festiwalu i instruktorka CI.
W przyszłym roku technika contact improvisation obchodzi 40. urodziny. Organizatorzy festiwalu już teraz planują wielkie święto kontaktu w Polsce. Udział w jubileuszowym festiwalu zapowiedział Ray Chung, jeden z najlepszych nauczycieli CI na świecie, uczestniczący w festiwalu od pierwszej edycji.
Ubiegłoroczna, pierwsza edycja zgromadziła ludzi z całego świata, przybyli uczestnicy z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Brazylii, Wenezueli, Holandii, Ukrainy, Australii i Polski.
Czym jest improwizacja kontaktowa?
To taniec, którego prekursorem jest Steve Paxton, amerykański tancerz i choreograf. Improwizacja kontaktowa odwołuje się do takich form kontaktu jak branie w objęcia, przyciąganie, wspieranie, pantomima. Improwizacja kontaktowa najczęściej rozgrywa się w duecie, ale tancerze mogą tworzyć także większe grupy. Taniec jest spontaniczny, kreatywny, jego formy powstają bez planowania. Nie ma w nim przewidywalności i utartych schematów ruchowych.
1 komentarz
Witam.
Nie wiem dlaczego tak się dzieje ale contact improvisation nie jest tańcem i nigdy nie było i nie chce być. Jest jedną z setek metod pracy nad ciałem.
Witold Jurewicz