Znane są już premiery przewidziane na najbliższy sezon w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Będą to m.in. Halka Stanisława Moniuszki, Latający Holender Richarda Wagnera, Medeamaterial Pascala Dusapin, polska premiera Senso Marco Tutino, a także Dziadek do Orzechów Piotra Czajkowskiego i Słowik Igora Strawińskiego.
Inspiracją i swego rodzaju pomostem wiodącym do sezonu 2011/2012 będzie bregencka inscenizacja Króla Rogera Karola Szymanowskiego, dokonana przez Davida Pountneya, której warszawska premiera wystawiona została w dzień inauguracji Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.
Dzieło dwóch wielkich, otwartych na świat Polaków – Iwaszkiewicza i Szymanowskiego, wywodzących się z terenów dzisiejszej Ukrainy, osadzone w wielokulturowej przestrzeni średniowiecznej Sycylii, którego najnowsza inscenizacja wystawiona została pierwotnie na austriackim festiwalu przez rodowitego Brytyjczyka jest zdaniem organizatorów kluczem do nowoczesnej Europy Narodów.
W sezonie 2011/2012 zaprezentowane zostaną premiery dwóch arcydzieł z lat czterdziestych XIX wieku – Halki Stanisława Moniuszki i Latającego Holendra Richarda Wagnera. Reżyseria Halki została powierzona Natalii Korczakowskiej, autorce inscenizacji Jakoba Lenza Wolfganga Rihma, a za stronę muzyczną odpowiedzialny będzie Marc Minkowski. Reżyserii Latającego Holendra podjął się Mariusz Treliński, który po serii interpretacji dzieł włoskich, rosyjskich, polskich i francuskich podjął się inscenizacji opery niemieckiej.
Wraz ze spektaklem Medeamaterial Pascala Dusapin, francuskiego kompozytora operowego, powraca na scenę Opery narodowej Barbara Wysocka, laureatka Paszportu Polityki 2010, przyznanego za inscenizację Zagłady domu Usherów Philipa Glassa. Medeamaterial będzie kontynuacją eksperymentalnego cyklu Terytoria, którego repertuarową różnorodność wzbogaci także prawykonana przed kilkoma miesiącami w Palermo opera Senso włoskiego kompozytora Marca Tutino.
Pierwowzór literacki dzieła stworzył Camillo Boito, silnie związany z literaturą polską poprzez swą matkę, hrabinę Józefę Radolińską. Senso to kolejny zatem, po Królu Rogerze, przyczynek do paneuropejskiego wymiaru operowego teatru z Polską w tle.
Ustępuje on jednak pod tym względem wznawianej inscenizacji Don Giovanniego Mozarta z Mariuszem Kwietniem w roli tytułowej, opery oper, skomponowanej przez Austriaka, do libretta Włocha, z akcją osadzoną w Hiszpanii, a prawykonanej w Pradze i błyskawicznie przejętej przez szereg miast europejskich, w tym i Warszawy z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Wyjątkowo silnie po poprzednim, bardziej włoskim sezonie, będzie w tym roku reprezentowana muzyka rosyjska. Zarówno premiera baletowa uwielbianego przez publiczność Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego, powierzona przez Krzysztofa Pastora Brytyjczykowi Wayne’owi Eaglingowi oraz Holendrowi Toerowi van Schayk, jak i trzyczęściowe, baletowe Opowieści biblijne (ich ogniwo pierwsze to Syn marnotrwany Siergieja Prokofiewa do libretta Borysa Kochno, niegdysiejszego przyjaciela Szymanowskiego, a potem sekretarza samego Diagilewa) czy wreszcie stojący już na pograniczu opery i baletu baśniowy spektakl Słowika Igora Strawińskiego, stworzą most łączący w Warszawie wrażliwość wschodnią z zachodnią.
Najmocniejszym przęsłem tego mostu okaże się zapewne dokonana przez Andrieja Konczałowskiego inscenizacja Wojny i pokoju Siergieja Prokofiewa. Ten fresk historyczny poprowadzi sam Valery Gergiev, który jednak tym razem zawiadywać będzie własnym zespołem Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga.
Sezon 2011/2012 przyniesie również kontynuację cyklu recitali mistrzowskich, w którym po Edicie Gruberovej i Renée Fleming pojawi się teraz jedyny na świecie kontralt koloraturowy – charyzmatyczna Ewa Podleś.
Ostateczny kształt sezonu, który zrodził się, jak w poprzednich latach, na drodze twórczych dyskusji Dyrektora teatru Wielkiego, Waldemara Dąbrowskiego, z Mariuszem Trelińskim i Krzysztofem Pastorem – nie byłby możliwy bez rozwijania systemu koprodukcji z prestiżowymi instytucjami zagranicznymi – Bregenzer Festspiele, oper z Bolonii, Kopenhagi, Palermo, Sankt Petersburga.
Organizatorzy mają nadzieję, że efektem będzie znaczący wkład do polskiej kulturalnej rzeczywistości, nad którego istotą będą się zastanawiać między 13 a 15 października 2011 roku, podczas dorocznej, Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Opera Europa (temat przewodni: Wartość dodana).
Stowarzyszenie Opera Europa, które zrzesza 117 instytucji muzycznych, organizację tej konferencji powierzyło polskiemu teatrowi w okresie polskiego przewodniczenia w Radzie Unii Europejskiej.
Początek sezonu: 12 września 2011 roku
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Plac Teatralny 1
00-950 Warszawa