Już 29 lipca 2011 r. Muzeum Historii Kielc zaprasza na wystawę o życiu i twórczości Marii Skłodowskiej-Curie, przybliżającą zwiedzającym koleje życia noblistki. W programie znajdą się także zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży.
Za co kochają ją Polacy? Gdzie dokonała swych największych odkryć i kim jest dla Francuzów? Niewiele o niej wiemy poza tym, że była genialną uczoną, noblistką i pochodziła z Polski. Wystawa Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie rzuca światło na mniej popularną historię młodości, a także miłości, tych młodzieńczych, romantycznych i tych dojrzałych, szczęśliwych, ale i tragicznych. Pokazuje siłę charakteru i patriotyzm młodej Marii oraz wytrwałość dojrzałej Skłodowskiej-Curie, która bez względu na okoliczności wiernie trwa przy swej największej pasji i zabiega o wykorzystanie swoich dokonań w służbie człowiekowi.
Opowiada o powrotach do Polski i staraniach o otwarcie w kraju ojczystym ośrodka naukowego na poziomie porównywalnym instytutom paryskim, gdzie dokonała największych odkryć. Maria Skłodowska-Curie na świecie pozostaje znana przede wszystkim jako jedna z największych w historii kobiet naukowców, pierwsza kobieta profesor na Sorbonie i pierwsza kobieta, którą pochowano na Panteonie. Rok 2011 zbiega się z setną rocznicą przyznania Marii Skłodowskiej-Curie nagrody Nobla w dziedzinie chemii, rok ten Parlament RP uchwalił rokiem imienia Marii Skłodowskiej-Curie.
29 lipca – 3 sierpnia 2011 r.
Muzeum Historii Kielc
ul. św. Leonarda 4
Kielce