27 sierpnia 2011 r. o godz. 19:00 w Warszawie odbędzie się XVII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Podczas tegorocznego Festiwalu, po raz pierwszy w Polsce wystąpi Omar Puente Sextet, kubański wirtuoz skrzypiec i popularyzator nowoczesnej muzyki kubańskiej.
Skład zespołu:
- Omar Puente – skrzypce elektryczne
- Robert Mitchell – fortepian
- Oscar Martinez – konga, timbales
- Rene Alvarez – puzon
- Yannis Santiago – kontrabas
- Mitchel Castellanos – perkusja
Omar Puente – urodzony w 1962 roku, w Santiago de Cuba wirtuoz skrzypiec, kompozytor, aranżer jazzowy, pedagog, obecnie mieszkający w Anglii. Pod okiem uznanych na świecie profesorów uczył się muzyki klasycznej w Estaban Salas w Santiago a wieczorami chłonął kubańskie dźwięki stojąc i słuchając legendarnych trovadores, Compay Segundo i Eliades Ochoa.
W wieku 12 lat opuścił rodzinę i udał się do Hawany gdzie podjął naukę w Escuela Nacional de Arte gdzie warsztaty prowadził m.in. Paquito d’Rivera. Jego nauczycielami klasyki byli Giennadi Dmitriak i Aral Baiciakalov, jazzu latynoskiego – Chu Cho Valdez i Arturo Sandoval a muzyki kubańskiej – Ruben Gonzales i Guillermo Rubalcaba.
Omar dołączył do zespołu Jose Maria Vitier, z którym koncertował na Kubie i w Meksyku docierajając na New York Jazz Festival. Był solistą w Agrupacion de Concierto, grał w Nacional Symphony Orquestra de Cuba (NSOC) równocześnie występując z Rubenem Gonzalesem w Europie, z Guillermo Rubalcaba w Ameryce Południowej.
Karierę nagraniową rozpoczął współpracując z Orquestra Reve, Charanga Habanera, Pabalo Milanes, Leo Brauer i Silvio Rodrigues. Grał w The Cuban Boy’s, z tym zespołem spędził kolejne lata jeżdżąc po świecie i grając współczesną muzykę kubańską m.in na Montreaux Jazz Festival i w Hard Rock Café (Manila).
Zespół zdobył ogromną popularność grając z takimi sławami jak Whitney Houston, MC Hammer i Tony Bennett. Koncertował w Europie, USA i w Afryce. Rozwinął własny styl łączącego jazz z muzyką klasyczną i kubańską.
XVII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce
27 sierpnia 2011 r., godz. 19:00
Rynek Starego Miasta
Warszawa