W dniach 13 – 17 września 2011 roku w Łodzi odbędzie się festiwal Łódź Czterech Kultur pod hasłem Mistrzowie.
Organizatorem ŁCK 2011 jest Centrum Dialogu im Marka Edelmana w Łodzi. Festiwal wyrasta z bogatej tradycji Łodzi wielokulturowej i ma charakter interdyscyplinarny. W ubiegłym roku festiwal odbył się pod hasłem Powroty i zachęcał do zwrócenia się ku korzeniom, uznanym ideom i wartościom. Tegoroczna edycja będzie kontynuować tę myśl pod hasłem Mistrzowie.
Mistrz to ten, kto posiada niekwestionowany autorytet ze względu na dorobek twórczy i postawę życiową. To także ten, którego otaczają uczniowie. Ci ostatni są równie ważni, ponieważ wskazują, w jaki sposób czerpać z dorobku mistrzów. Dlatego festiwal podejmie próbę zmierzenia się ze współczesną potrzebą autorytetów nie poprzez kwestionowanie, ale wskazywanie ich aktualności.
Podobnie jak w zeszłym roku na program festiwalu złożą się wydarzenia z pięciu dziedzin sztuki: literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Etgar Keret – jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy i reżyserów izraelskich. Program filmowy, poświęcony zjawiskowemu charakterowi etnicznego humoru żydowskiego, zdominuje twórczość Mela Brooksa.
W ramach programu muzycznego wystąpi polska formacja Czesław Śpiewa oraz gość z Izraela, urodzony na Ukrainie wirtuoz akordeonu – Vitaly Podolsky. Zagrają także Aleksiej Siemieniszczew oraz alterntywne Łąki Łan i Deriglasoff Band.
Dyskusjom na temat literatury zostanie nadana osobista perspektywa. O Czesławie Miłoszu opowiedzą m.in. Adam Michnik i Adam Zagajewski. Polscy i rosyjscy pisarze wielkiego formatu zostaną przedstawieni z punktu widzenia tłumaczy.
Wydarzenia teatralne skupione będą wokół Hanocha Levina, mistrza współczesnego teatru izraelskiego. Obok premiery nieznanej w Polsce sztuki Udręka życia (Teatr Jaracza w Łodzi) pojawi się nagradzany spektakl teatru IMKA pt. Sprzedawcy gumek. Specjalnym gościem zaplanowanego na 23 – 24 września epilogu będzie Raimund Hoghe – reżyser i wyjątkowa osobowość teatru tańca oraz wieloletni uczeń legendarnej Piny Bausch.
Sztuki wizualne to konfrontacja klasyki z młodością. Festiwal rozpocznie obszerny i premierowy przegląd ostatnich prac klasyka polskiego malarstwa, Jacka Sempolińskiego. Zostanie również pokazany Statut Kaliski ilustrujący zaangażowanie Żydów w życie państwa polskiego, autorstwa Artura Szyka. Czesław Miłosza będzie tematem i inspiracją działań studentów łódzkiej ASP.
Historia Łodzi, miasta o bogatych tradycjach wielokulturowości, od dawna fascynuje historyków, kulturoznawców, artystów i mieszkańców miasta. Związki pomiędzy Żydami, Niemcami, Rosjanami i Polakami stanowią fundament świadomości społecznej i przynależności kulturowej.
Z nich wyrasta festiwal Łódź Czterech Kultur, który jest próbą nawiązania dialogu skupionego na tym, co – niezależnie od pochodzenia – łączy ludzi w kulturze i sztuce.
13 – 17 września 2011 roku
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
ul. Tymienieckiego 5
90-365 Łódź