12 grudnia 2008 roku w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli, odbyła się pierwsza w historii konferencja podsumowująca projekty realizowane w ramach Programu Kultura 2000 – Culture in Motion. Głównym jej celem było umożliwienie wymiany doświadczeń między instytucjami kultury ze wszystkich krajów europejskich, a także prezentacja zrealizowanych działań w ramach programu.
W konferencji wzięło udział ponad 600 uczestników. Jednym z najważniejszych jej elementów była wystawa prezentująca 35 najlepszych projektów zrealizowanych w ciągu całego okresu tj. siedmiu lat trwania programu. Wśród nich znalazł się międzynarodowy projekt przeprowadzony przez jedynego reprezentanta z Polski Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w 2007 roku pt. Wielka Parada Smoków – Mity i Legendy Europy.
Od 2000 roku Teatr Lalki Maski i Aktora Groteska jest organizatorem i pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków. Podczas weekendowej smoczej imprezy do średniowiecznego, królewskiego miasta Krakowa powracają setki smoków – różnych kolorów, kształtów i rozmiarów, i na dwa czerwcowe dni zmieniają jego atmosferę nie do poznania.
W roku 2007 Teatr Groteska zorganizował Wielką Paradę Smoków: Mity i Legendy Europy. Projekt o międzynarodowej skali był możliwy dzięki finansowemu wsparciu w ramach Programu Komisji Europejskiej Kultura 2000. Współorganizatorami projektu byli St. Patrick’s Festival w Dublinie (Irlandia) oraz Divadlo Maškaron z Pragi (Czechy), a jego partnerami Teatro do Elefante z Setúbal (Portugalia), Heart of the Dragon z Newcastle Emlyn w Walii (Wielka Brytania) oraz Teatr Arlekin w Łodzi (Polska).
W pierwszej części projektu we wszystkich krajach partnerskich odbyły się liczne warsztaty edukacyjne i artystyczne dotyczące korzeni nowożytnej kultury europejskiej. Podczas nich powstawały projekty smoczych figur oraz scenariusze widowisk. W efekcie międzynarodowej współpracy wystawione zostały trzy spektakle plenerowe: w marcu w Dublinie (Dzień Świętego Patryka), w czerwcu w Krakowie (750-lecie lokacji miasta na prawie magdeburskim) i we wrześniu w Pradze. W towarzystwie światła, muzyki i efektów pirotechnicznych po rzekach Liffey, Wiśle i Wełtawie pływały smoki krakowskie, irlandzkie węże morskie oraz wodne stwory rodem z czeskich legend. Projekt objął swoim zasięgiem około 600 tysięcy osób w pięciu krajach: Irlandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Czechach i Polsce.
Polski Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska
ul. Skarbowa 2, 31-121 Kraków