21 sierpnia 2011 roku w godz. od 12.00 do 22.00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie odbędzie się finisaż wystawy Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj.
Program:
godz. 12.15
Zwiedzanie wystawy z Julią Fominą (Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie)
spotkanie w holu głównym
godz. 13.15 — do zmroku
Filmy
BorderLand
Litwa, 2009, 21 min
język: angielski/białoruski
wyprodukowany przez: Belarus Watch oraz Telewizję Biełsat
Film dokumentalny, nakręcony przez Belarus Watch (d. Zjednoczone Centrum Inicjatyw dla Białorusi) we współpracy z dziennikarzami Telewizji Biełsat, dotyka problemu reżimu wizowego, który coraz bardziej izoluje Białorusinów od wolnej Europy. W filmie pokazano jak dotkliwie wizowa kurtyna wpływa na życie zwykłych ludzi.
Nowa granica UE podzieliła po raz pierwszy w sposób definitywny tradycyjne pogranicze litewsko-białoruskie. Mieszkańcy jednej wioski rozdzielonej pomiędzy dwa państwa oraz młodzi Białorusini pracujący na Litwie dzielą się swoim doświadczeniem swobody podróżowania.
Visa Story: Yana’s Space
Litwa, 2011, 19 min
język: angielski/rosyjski
wyprodukowany przez: Belarus Watch
Historia młodej artystki z Połocka. Jana kocha swoje miasto i chciałaby w nim żyć, ale jej praca wymaga podróży, spotykania się z ludźmi, otwierania na rzeczy nowe. W odizolowanym miejscu, jakim jest dzisiejsza Białoruś są to rzeczy praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Z podobnymi problemami spotyka się wielu Białorusinów, szczególnie młodych, którzy chcieliby poszerzać swoje horyzonty, uczyć się, rozwijać zawodowo, uczynić swoje życie trochę bardziej interesującym i kolorowym.
godz. 16.00
Panel dyskusyjny Nie zamykajmy drzwi?
Almira Usmanowa, Julia Fomina i Rafał Sadowski, moderuje Benjamin Cope
sala warsztatowa
Almira Usmanowa — profesor na wydziale mediów, dyrektor programu magisterskiego kulturoznawstwa i wykładowczyni studiów magisterskich Gender Studies European Humanities University (EHU) w Wilnie. Wystąpiła jako badaczka sztuki Białorusi w projekcie Gender Check / Płeć? Sprawdzam! Zajmuje się wizualnością, płcią kulturową i społeczną. Autorka i redaktorka licznych publikacji (jej ostatni artykuł Marksistowska teoria miłości wydany został w książce pod jej redakcją Feminizm i filozofia). Obecnie pracuje nad projektem książki Reprezentacja i historia: filmowe obrazy „Sowietów”.
Rafał Sadowski — analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich, gdzie kieruje Zespołem ds. Partnerstwa Wschodniego. Specjalizuje się w relacjach Unii Europejskiej z państwami Europy Wschodniej, a także w sytuacji wewnętrznej i polityce zagranicznej państw tego regionu. Redaktor naczelny portalu EaPCommunity poświęconego stosunkom UE i państw Europy Wschodniej.
Julia Fomina — krytyk sztuki, kuratorka Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie. Doktorantka w Litewskim Instytucie Nauk o Kulturze. Zajmuje się badaniem wpływu kuratorstwa na konstruowanie współczesnej historii sztuki. Jest asystentką kuratora oraz redaktorką katalogu wystawy Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj. Mieszka w Wilnie.
godz. 17.30 – 22 Koncert plenerowy zespołów z Białorusi
Plum Bum
Ten muzyczny tabor z Brześcia, aby zaistnieć w obecnej postaci, przemierzył drogę od lekkiego reggae-jazzu do pełnego ska z bałkańskim przytupem. Ich muzyka zawiera w sobie najdziwniejsze rytmy — od przyjezdnych marynarzy, po brzmiący znajomo rock-n-roll dobiegający z okna podmiejskiej kawiarni.
Malanka Orchestra
Założona została w 2008 roku przez czołowych muzyków dobrze znanego w Polsce zespołu Nagual. Dobre taneczne rytmy i wzruszające melodie łączą ludzi — to słowa Iggy Popa, którymi członkowie zespołu lubią określać swoją muzykę.
Port Mone
Muzycy z Port Monte stworzyli doskonałe instrumentalne kompozycje, które łączą różne gatunki muzyki współczesnej — od rocka, ambientu, muzyki psychodelicznej i awangardowo-eksperymentalnej do popu. Przy pomocy tylko trzech instrumentów zespół potrafi scalić i przedstawić w nowej formie stylistycznej esencję współczesnej muzyki. Instrumentalne trio Port Mone istnieje od 2006 roku. Ich utwory znalazły się w składankach wydanych na Białorusi, Ukrainie oraz w Rosji, Szkocji, Polsce i Szwecji.
21 sierpnia 2011r., godz. 12.00-22.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa