W dniach 27 – 31 sierpnia 2011 roku w ramach VIII edycji Festiwalu Warszawa Singera prezentowane będą projekty przygotowane przez Austriackie Forum Kultury.
Sobota, 27.08, godz. 21.00 (wstęp wolny).
Koncert: grupa Grooveheadz
Party, party i jeszcze raz party! – to motto istniejącej od dwóch lat wiedeńskiej grupy Grooveheadz, która regularnie wypełnia sale koncertowe na całym świecie i potrafi tak rozgrzać tłum, że fani na koniec koncertu zdzierają muzykom t-shirty z pleców.
Muzyka Grooveheadz to bałkański mashup ska z ostrą sekcją dętą z Bułgarii, podkręconymi beatami z Czech i Christianą Uikizą, solistką z Rumunii – to gwarancja świeżości muzyki, której nie sposób znaleźć na listach przebojów. Skład: Christiana Iovanca Uichita – śpiew, Rupert Träxler – gitara, Dominik Fuss – trąbka, Lubomir Gospodinov – saksofon, Beniamin Angerer – bas, Klaus Zalud – perkusja.
Impreza zorganizowana we współpracy z Fundacją Ja Wisła
W Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 8, Warszawa):
Niedziela, 28.08, godz. 16.30
Wystawa: Żydówki niemalowane z pomarańczami
Rysunki w drewnie Alexandra Gierymskiego, Józefa Pankiewicza i Władysława Podkowińskiego
Drzeworyty sztorcowe wykonane według rysunków A. Gierymskiego. Przegląd prac artysty, głównie – ale nie jedynie – o tematyce żydowskiej, publikowanych w dziewiętnastowiecznych tygodnikach ilustrowanych, w tym liczne kopie własnych obrazów. Ponadto kilkanaście rycin wg rysunków J. Pankiewicza i Wł. Podkowińskiego. Kurator: Paweł Szapiro
Otwarcie wystawy:
Niedziela, 28.08, godz. 16.30 (wystawa czynna do 30.09.2011)
Godziny otwarcia: podczas festiwalu: pn. – pt. 9.00 – 20.00, sb. – nd. 11.00 –21.00
po festiwalu: od 05.09.2011: pn. – pt. 9.00 – 17.00. (wstęp wolny)
Poniedziałek, 29.08, godz. 17.00
Pokaz filmu: Do domu naokoło świata. Podróż życia Frederica Mortona
oraz spotkanie z Frederikiem Mortonem w ramach cyklu Opowiedz mi swoją historię.
Prowadzenie: Gabriele Lesser
Film o powrocie do rodzinnych stron i o człowieku, który żyje w dwóch obcych krainach: w tej obcej mu pod względem geograficznym i w tej, która jest mu obca ze względu na czas. (Złota nagroda ROMY za najlepszy film dokumentalny 2010).
Scenariusz i reżyseria: Andrea Eckert. Dokument, produkcja: Fischer Film, ORF, 60 min., Austria 2009. (Film z polskimi napisami i z tłumaczeniem na język polski).
Frederic Morton (właściwie Fritz Mandelbaum) ur. 5.10.1924 w Wiedniu, pisarz. W 1939 roku wyemigrował do Londynu (gdzie pracował jako piekarz), a w roku 1940 dalej do USA. Pisze głównie w języku angielskim. Międzynarodową sławę zyskał dzięki powieści Rothschildowie. Portret rodzinny (1962, wyd. polskie 1995). Dwukrotnie nominowany do National Book Award.
Środa, 31.08, godz. 18.30
Prezentacja książki: Żydówka Noemi Jerzego Stegnera (Wyd. Maszoperia Literacka)
Rozmowa z Tadeuszem Stegnerem, synem autora oraz literaturoznawczynią Karolią Szymaniak
Prowadzenie: Jürgen Hensel (Żydowski Instytut Historyczny)
Powieść napisana przez rodowitego warszawiaka, który w beletrystycznej formie opisał własne przeżycia w okupowanej stolicy. Mając stałą przepustkę do getta, stał się mimowolnym świadkiem epoki. O swojej książce tak pisał w 1986 r.: Powieść moja opowiada o Żydach, ich życiu w getcie warszawskim, jak również o życiu codziennym ludności nieżydowskiej. (…) Getto opisałem w oparciu o własne obserwacje, jakich dokonałem pracując za murami w latach 1940-1942. Powieść ma charakter kryminału wojennego. (Wydawnictwo Maszoperia Literacka)
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 8
00-950 Warszawa