9 września 2011 roku w krakowskiej Filharmonii odbędzie się koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia World Trade Center 10 lat po tragedii.
Program
Samuel Barber Adagio na smyczki op. 11
Leonard Bernstein Serenada według Uczty Platona na skrzypce solo, orkiestrę smyczkową, harfę i perkusję
Edward Elgar Serenada na smyczki Op. 20
Antonín Dvorák Serenada na smyczki Op. 22
Robert Kabara – skrzypce, dyrygent
Wybitny polski wirtuoz średniego pokolenia, laureat III nagrody w IX Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1986 roku i jednocześnie 8 nagród pozaregulaminowych. Utytułowany w wielu prestiżowych konkursach w kraju i na świecie .
Już jako 17 – latek został studentem krakowskiej Akademii Muzycznej. U początków jego drogi stanęły wielkie postacie mistrzyń Eugenii Umińskiej i Kai Danczowskiej. Warsztat skrzypcowy doskonalił pod okiem Andre Gertlera , Grigorija Żyslina i legendy wiolinistyki, Yehudi Menuhina, z którym odbył cykl lekcji pokazowych w teatrze Studio w Warszawie w 1984 roku.
Robert Kabara jako solista i kameralista stale koncertuje na renomowanych scenach Europy i świata współpracując ze znakomitymi nazwiskami polskiej i światowej dyrygentury, jak: Christoph Eschenbach, Lorin Maazel, John Axelrod oraz Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit i Krzysztof Penderecki, z którym wystąpił ostatnio w Porto i Trondheim oraz w Krakowie, z koncertem skrzypcowym Panufnika, I Koncertem skrzypcowym Szymanowskiego oraz II koncertem skrzypcowym Metamorfozy samego Mistrza.
Natomiast doświadczenie w pracy z orkiestrą zdobywał ze słynna Sinfonia Varsovia, a także będąc I koncertmistrzem Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana, w trakcie jej światowego tournee, zakończonego nagraniem legendarnej już płyty dla Deutsche Grammophon.
Robert Kabara jest autorem dyskografii, obejmującej liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Z kolei jego koncertowe utrwalenie utworu Fractal na skrzypce i orkiestrę francuskiego kompozytora Guy Ferla, zyskało tak duże uznanie twórcy, iż zadedykował on Robertowi Kabarze kolejny swój utwór Sillages. W najbliższym czasie ukaże się płyta z jego nagraniem I Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora.
W 1992 roku objął pieczę nad młodą orkiestrą Kameraliści Krakowscy, z która koncertując zyskał znakomite opinie świata muzycznego i publiczności. Dzięki jego staraniom powołana zastała do życia instytucja Sinfonietta Cracovia , która do dziś działa pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. W roli szefa artystycznego i koncertmistrza, doprowadził zespół do poziomu i znaczenia jednej z najbardziej znanych i cenionych w świecie orkiestr kameralnych, wszędzie entuzjastycznie przyjmowanej przez publiczność i krytykę.
We wrześniu Robert Kabara wystąpił z World Orchestra for Peace podczas koncertu dla upamietnienia 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, który w Krakowie poprowadził sam Valery Gergiev.
Prywatny wymiar upodobań i fascynacji muzycznych artysty wyznaczają: kameralistyka sensu stricto, której intymne rejony dochodzą do głosu w autorskim cyklu La Musica da Camera, inna klasyka skrzypcowa czyli chętnie grywany Bernstein i Gershwin oraz Part i Glass, a także prowadzona z satysfakcją działalność pedagogiczna w krakowskiej Akademii Muzycznej.
Orkiestra Sinfonietta Cracovia
Sinfonietta Cracovia to zespół, który łączy w sobie niesłychaną żywiołowość z profesjonalizmem najwyższej próby. Potencjał artystyczny i młodość orkiestry oraz jej otwartość na wszelkie dziedziny i wymiary muzyki, jak również łatwość, z jaką przenosi się od repertuaru kameralnego do pełnej symfoniki stawiają ją w rzędzie najwybitniejszych zespołów kameralnych w Polsce i w Europie, gdzie ma znakomite notowania wśród melomanów i recenzentów.
Początki orkiestry to młodzieńcza inicjatywa studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, którą objął opieką artystyczną Robert Kabara, aby po dwóch latach niezwykle intensywnej pracy przekształcić zespół początkujących muzyków w profesjonalną orkiestrę o zwracającym uwagę wizerunku artystycznym. W 1994 jego starania, przy życzliwym poparciu władz miejskich i osobistości życia muzycznego, jak Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, doprowadziły do formalnego ukonstytuowania się Sinfonietty Cracovia , której Prezydent Miasta nadał status Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Już od pierwszych koncertów Sinfonietta Cracovia spotkała się z pochwałami krytyki i olbrzymim aplauzem publiczności, promując klasyczny repertuar w niekonwencjonalnych ujęciach, jak również kreując nowatorskie projekty na pograniczu klasyki i nowoczesnych wymiarów muzyki od jazzu po elektronikę.
Wszechstronność i jakość dokonań artystycznych Sinfonietty Cracovia, a także niezwykła witalność i zdolność zespołu do kreowania wydarzeń muzycznych sprawiają, że od początku istnienia orkiestra ma zaszczyt współpracować ze znakomitymi postaciami światowego życia muzycznego. Zaproszenia Sinfonietty przyjmują wybitne osobistości dyrygentury, a wśród nich Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, jak również Christoph Eschenbach, Lorin Maazel, Valery Gergiev czy John Axelrod, będący I gościnnym dyrygentem orkiestry w latach 2001 – 2003.
Wielkim przejawem uznania dla poziomu orkiestry są wspólne występy z solistami takiej miary, jak: Rudolf Buchbinder (fortepian), Mischa Maisky (wiolonczela), Pieter Wispelwey (wiolonczela), Ilya Gringolts (skrzypce), Kaja Danczowska (skrzypce), Irene Grafenauer (flet), Barry Douglas (fortepian) oraz Tabea Zimmermann (altówka) i Grigorij Żyslin (altówka, skrzypce).
Orkiestra wpisuje także do rejestru swoich osiągnięć, sukcesy koncertowe odniesione na najbardziej znaczących estradach Europy. Entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność i świetnie oceniana przez krytykę, Sinfonietta gości w miejscach opromienionych wspaniałymi tradycjami muzycznymi: od Sankt Petersburga (Konserwatorium Muzyczne i Teatr Maryjski) przez Niemcy (sale Filharmonii i Konzerthausu w Berlinie oraz Herkules Saal w Monachium) oraz Szwajcarię (sala Casino w Bazylei i Tonnhalle w Zurichu).
Aż po południe kontynentu, począwszy od Teatru Mogador w Paryżu i Palais des Festivals w Cannes po Auditorio Nacional w Madrycie, jak też włoskie Teatry w Brescii, Neapolu i Parmie oraz sale Filharmonii w Istambule.
W swoich annałach Sinfonietta ma także liczne, z uznaniem odnotowane występy w czasie prestiżowych festiwali: Schleswig Holstein Music Festival, Festival International de Colmar czy Białe Noce w Sankt Petersburgu oraz festiwalowych wydarzeń na polskich estradach: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena oraz Sacrum – Profanum i Misteria Paschalia w Krakowie.
Wśród licznych nagrań zarejestrowanych przez Sinfoniette do najważniejszych należą znaczące produkcje telewizyjne zrealizowane dla BBC Classical Music Television, francuską TV Arte oraz Telewizję Polską, a także płyty CD nagrane dla prestiżowych wytwórni: Arion (Francja), Channel Classic (Holandia) oraz Dux i CD Accord. W nagraniach wystąpili jako soliści wybitni artyści: Konstanty Kulka, Francois Leleux, Isabelle Moretti, Janusz Olejniczak, Jerzy Pławner, Pieter Wispelwey, Radovan Vlatkovic oraz Robert Kabara.
Sinfonietta Cracovia – WTC 10 lat po tragedii
9 września 2011r.
ul. Papiernicza 2
31-221 Kraków