Od 11 września 2011 roku do 22 stycznia 2012 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie można oglądać wystawę Skarby Siedmiogrodu. Złotnictwo z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu, Rumunia.
Złotnictwo siedmiogrodzkie stanowi istotny element kultury materialnej i artystycznej tego regionu Europy. Wystawa stworzy okazję do wzajemnego poznania i porównania wytwórczości złotniczej Prus i Siedmiogrodu – dwóch regionów o podobnej strukturze społecznej (wpływ kultury niemieckiej, dominacja silnych ośrodków miejskich, przewaga protestantyzmu) z północy i południa Europy Środkowej.
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż będzie to pierwsza w Polsce szersza prezentacja złotnictwa siedmiogrodzkiego – zabytki z tego regionu nie są reprezentowane w zbiorach polskich oraz dotychczas nie były prezentowane na wystawach czasowych w naszym kraju. Zakres wystawy obejmuje złotnictwo od XIV do XIX wieku, przede wszystkim z warsztatów Sibiu oraz innych ośrodków transylwańskich, a także stołowe srebra austriackie i niemieckie (licznie importowane do Transylwanii).
Na ekspozycji znajdą się zarówno sprzęty katolickie, jak i protestanckie, jak również naczynia świeckie. Szczególnie cenna jest liczna grupa wczesnych sreber sakralnych z okresu XIV – XVI wieku (kielichy, puszki, monstrancje, krzyże). Są to przedmioty nierzadko o ciekawej formie i technice wykonania, nie stosowanej w rzemiośle gdańskim (np. kielichy mszalne zdobione filigranem) czy też stanowiące interesujący przykład dokumentów historycznych (np. srebrne epitafium Gregora Apaffi).
Na uwagę zasługuję wyroby wykonane z użyciem naturaliów (łupiny orzecha kokosowego, kości czy szlachetnego drewna). W prezentowanym zbiorze znajduje się także kilka dzieł unikatowych,o mistrzowskim poziomie rzemiosła, ciekawej ikonografii i znakomitej klasie artystycznej (np. kufel Semrigera II).
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1
80-822 Gdańsk