22 września 2011 roku w krakowskim klubie Harris Piano Jazz Bar odbędzie się koncert poświęcony twórczości jednego z najwybitniejszych perkusistów XX wieku – Elvina Jonesa.
Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band przedstawi oryginalne aranżacje jego utworów, prezentując przegląd twórczości instrumentalisty, dzięki któremu perkusja, z instrumentu akompaniującego i źródła pulsu rytmicznego (jak to było w poprzednich epokach) przemieniła się w zespole jazzowym w pełnoprawny element.
Zespół wystąpi w składzie:
- Kazimierz Jonkisz – perkusja
- Marcin Żupański – saksofon tenorowy & sopranowy
- Paweł Kaczmarczyk – piano
- Maciej Adamczak – kontrabas
DIRECTIONS IN MUSIC to cykliczna impreza, która ma na celu prezentację twórczości wybitnych kompozytorów i instrumentalistów światowego jazzu. Sekcję rytmiczną w tym projekcie tworzą muzycy z zespołu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, natomiast goście będą tematycznie związani z twórczością prezentowanego artysty.
Zrealizowane projekty:
- Directions In Music: FREDDIE HUBBARD (Jerzy Małek, Piotr Schmidt)
- Directions In Music: HANK MOBLEY (Tomasz Grzegorski)
- Directions In Music: GARBAREK / JARRETT (Grzech Piotrowski)
- Directions In Music: RAY CHARLES (Jorgos Skolias)
- Directions In Music: DEXTER GORDON (Piotr Baron)
- Directions In Music: MICHAEL BRECKER (Szymon Kamykowski)
Elvin Jones – był najmłodszym wśród braci Jonesów (trębacz Thad i pianista Hank). Wzrastał w atmosferze przesiąkniętej muzyką. W miejscowych zespołach grał na bębnach, a na początku lat 50. podjął stałą pracę w małym zespole Billy’ego Mitchella. W połowie dekady Jones przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie bardzo szybko stał się czołowym perkusistą nowoczesnego jazzu. Pracował z wieloma wybitnymi muzykami, w tym z J.J. Johnsonem, Donaldem Byrdem i Sonnym Rollinsem, a w 1960 r. wszedł do kwartetu Johna Coltrane’a. W zespole Coltrane’a pozostał przez pięć lat, zdobywając pozycję jednego z najwybitniejszych perkusistów w historii jazzu. Reprezentowany przez niego styl postbopowej gry na bębnach odegrał ważną rolę w historii tego instrumentu.
Po odejściu od Coltrane’a prowadził kilka małych zespołów, które realizowały w pełni jego wizję jazzu. W 1966 r. związał się na krótko z Dukiem Ellingtonem. Końcem lat 60., a potem przez całe lata 70. i 80., koncertował, występując w klubach, na estradach i festiwalach całego świata. W swych zespołach w charakterze sidemanów zatrudniał Joego Farrela, Georgea Colemana i Wilbura Little’a. W 1979 r. nagrał z Artem Pepperem album Very R.A.R.E. Ukazał się też dokumentalny film Different Drummer: Elvin Jones. Jones poszerzył swą grą wachlarz środków techniczno-ekspresywnych wypracowany przez twórców bebopowych struktur jazzu, Maxa Roacha i Arta Blakeya.
Muzyka Jonesa i jego zespoły były mocno związane z awangardowymi nurtami jazzu. Jako twórca postbopowy, doprowadził do zasadniczego przewartościowania stylu gry w zespole, zintegrował perkusję z improwizacjami liderów.
Elvin Jones dwukrotnie zagrał w Polsce. Podczas Jazz Jamboree (1972 r.) oraz w 1996 r. w Świdniku. Objął wówczas honorowy patronat nad Świdnik Jazz Festival.
22 września 2011 roku
godz. 21.30
Harris Piano Jazz Bar
Rynek Główny 28
Kraków