W dniach od 22 do 25 września 2011 r. w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu realizowany będzie międzynarodowy projekt artystyczny Global Communication Festival. Pokazy otwarte dla publiczności odbędą się 23 i 24 września.
Global Communication Festival 2011 to międzynarodowy festiwal sztuki otwartej. Z kolei sztuka otwarta to sztuka, która – używając różnorodnych środków wyrazu, takich jak performance, instalacja, video, dźwięk – wchodzi w interakcję z przestrzenią, w której się odbywa oraz publicznością, która w niej uczestniczy i ją współtworzy. Nie jest to sztuka, którą opisać można prostymi określeniami ani przypisać do prostych nazw, ponieważ opiera się ona na współuczestnictwie widza w procesie powstawania. To jest chyba jedyna i najważniejsza jej charakterystyka. Dzięki temu nie jest ona obojętna społecznie i angażuje każdego, niezależnie od preferencji i gustów.
To zaangażowanie jest procesem, w oparciu o który powstaje relacja artysta – widz. Co ciekawe, jest to relacja odwracalna, ponieważ założeniem festiwalu jest aktywne w nim uczestnictwo publiczności. Ten proces zaangażowania sprawia, że widz sam staje się artystą i współdecyduje o dalszym kierunku, w jakim rozwija się dane działanie artystyczne. Dzięki takiej perspektywie i takim założeniom programowym odwrócony zostaje schemat obowiązujący na większości festiwali – artysta przestaje być kimś uprzywilejowanym.
Jest on tylko siłą sprawczą, momentem napędowym, inicjatorem pewnej otwartej sytuacji, o której dalszym ciągu i przebiegu decydują widzowie. Wynika z tego, że najważniejszym celem festiwalu jest aktywacja widza – niezależnie czy intelektualna, czy dynamiczna. W ten sposób budowana jest relacja: publiczność – publiczność.
Stąd właśnie wzięła się nazwa Global Communication Festival – Festiwal Globalnej Komunikacji: prezentowana sztuka nie ma być ograniczona konwencją, modą, polityką czy sprawami codziennego życia – z drugiej jednak strony nie ma też być to sztuka całkowicie od tych spraw oddzielona. Sztuka, która przestaje spełniać funkcje komunikacyjną przestaje być sztuką.
Oznacza to, że sztuka prezentowana na festiwalu jest sztuką otwartą w tym sensie, że stwarza pewną otwartą sytuację komunikacyjną, którą wypełnić treścią ma publiczność. Ta sztuka ma więc sprawiać, że publiczność w procesie współtworzenia sztuki, komunikuje się sama ze sobą. Społeczność, w której zachodzi taka komunikacja, nazywa się społecznością otwartą. Najważniejszym zadaniem festiwalu jest stworzenie platformy do powstania takiej społeczności. Radom czekał na taką chwilę zbyt długo.
Global Communication Festival
22 – 25 września 2011 r.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
Elektrownia w Radomiu
ul. Domagalskiego 5
26-600 Radom