Z okazji 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników Ośrodek KARTA zaprasza do zapoznania się z unikatowymi zbiorami: kolekcją imienną Jacka Kuronia oraz kolekcją Komitetu Obrony Robotników / Komitetu Samoobrony Społecznej KOR.
Kolekcja Jacka Kuronia zawiera jego teksty własne, również te niepublikowane. Do ciekawostek należą dzienniki pokładowe obrazujące działalność Komitetu Obrony Robotników i KSS KOR. To swoista kronika represji, powstała z notatek sporządzanych podczas dyżurów telefonicznych w mieszkaniu Jacka Kuronia.
W zbiorze znajdują się również dokumenty dotyczące działania systemu nacisków w PRL wymierzone przeciwko Kuroniowi: rewizje i przeszukania, sprawy sądowe. Kolekcję uzupełniają dokumenty rodziny oraz zbiór wycinków prasowych z publikacji polskich i zagranicznych, a także prywatna korespondencja Jacka Kuronia (ponad tysiąc listów, z których znaczną cześć stanowi korespondencja z żoną Grażyną – Gajką).
Na kolekcję Komitetu Obrony Robotników / Komitetu Samoobrony Społecznej KOR składają się dokumenty ukazujące różne aspekty aktywności KOR ze wszystkich lat jego istnienia. Od listu Jerzego Andrzejewskiego do prześladowanych robotników z Czerwca ’76 począwszy, poprzez Apel do społeczeństwa i władz PRL, na oświadczeniu o rozwiązaniu KSS „KOR” z 23.IX.1981 roku skończywszy (m.in. represji robotników strajkujących w Radomiu, Ursusie i Płocku w czerwcu 1976 roku oraz finansowej, lekarskiej i prawniczej pomocy udzielanej przez KOR robotnikom).
Zachowały się również świadectwa rozległej działalności wydawniczej KOR, która zapoczątkowała w PRL ruch drugiego obiegu. Zarchiwizowane zostały w całości czasopisma wydawane przez KOR/KSS KOR: Komunikat, Biuletyn Informacyjny, Robotnik, a także liczne ulotki, oświadczenia, petycje sygnowane przez KOR (m.in. ulotki powstałe po śmierci Stanisława Pyjasa).
W kolekcja znalazły się dokumenty z rewizji czy aresztowań represjonowanych działaczy, fałszywki komunikatów KOR, akta z procesu przywódców KOR. Kolekcję wzbogaca korespondencja prowadzona z zachodnimi intelektualistami czy zagranicznymi organizacjami (m.in. z czechosłowacką Kartą ‘77) oraz wycinki z prasy zachodniej omawiające działalność Komitetu. Biblioteka Cyfrowa zgromadziła również zbiory organizacji powstałych z inicjatywy KOR: Wolnych Związków Zawodowych, Studenckiego Komitetu Solidarności. Pokazują one początki ruchu opozycyjnego w PRL, współpracę środowiska inteligenckiego z robotnikami i studentami, aktywizację społeczeństwa, która w cztery lata po powstaniu KOR zaowocowała powstaniem masowego ruchu społecznego Solidarność.
Kolekcje do obejrzenia na:
Kolekcja Jacka Kuronia w Bibliotece Cyfrowej:
http://dlibra.karta.org.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=31
Kolekcja KOR w Bibliotece Cyfrowej:
http://dlibra.karta.org.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=356