6 stycznia 2009 r. o godzinie 20.20 w TVP Kultura zobaczyć będzie można Ferdydurke, adaptację prozy Witolda Gombrowicza. Przedstawienie Provisorium i Kompanii Teatr uznano za jedną z najlepszych polskich teatralnych realizacji tekstów tego autora. Zdjęcia do telewizyjnej wersji spektaklu zostały nakręcone na lubelskiej starówce.
Ferdydurke miała premierę 15 października 1998 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne. Spektakl zagrano ponad 500 razy w polskiej i angielskiej wersji językowej w co najmniej 24 krajach Europy, Afryki, Azji i Ameryki Płn. Otrzymał liczne nagrody, m.in. Fringe First w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka polska, Grand Prix Festiwalu Małych Form Teatralnych w Rijece i inne.
Lubelska wizja powieści Gombrowicza wydobywa z niej swoiste ścieśnienie i duszność: ławka, na której brakuje miejsca, bliski kontakt ciał, podporządkowanie ciała impulsom biologicznym, powtarzające się w swym stylu zachowania rodem z Rabelaise’a, zawężona do granic absurdu przestrzeń sceniczna. Spektakl zachowuje rytmiczność konstrukcji, nie przenosi ciągów fabularnych, a zamyka całość w powracających całostkach w pewien zamknięty kosmos (szkoła, dom, dwór). Ścieśnienie przestrzeni, kumulacja czasu (przedstawienie trwa godzinę i dwadzieścia minut), precyzja ruchowa i rytmiczna doprowadzona do perfekcji w scenie pojedynku, wszystko to buduje najwyższe emocje. Walorem spektaklu jest jego komizm, który niejako przybiera charakter okrutnego i dzikiego, tak jak okrutny bywał sam Gombrowicz.