25 września 2011 roku wystartował projekt Polska Światłoczuła, w ramach którego w różnych miejscach w całej Polsce – głównie w małych miejscowościach – organizowane będą specjalne pokazy filmowe. Projekt został zainicjowany przez reżysera Dorotę Kędzierzawską i operatora Artura Reinharta.
Zamiarem organizatorów jest stworzenie niepowtarzalnej atmosfery wokół projekcji, dlatego będą one odbywały się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach, domach kultury.
Promujemy dobre, polskie kino (filmy fabularne, dokumentalne, animowane), zapraszamy do dyskusji o sztuce filmowej, ale również szeroko pojętej polskiej kulturze. Chcemy Wam zawieźć to, nad czym reżyserzy pracują bardzo długo, czasem całe lata, a co pojawia się na chwilę w kinach dużych miast, a do mniejszych miejscowości nie dociera wcale. Chcemy nauczyć widzów o filmach rozmawiać, spierać się, chcemy nauczyć się o tych filmach słuchać, walczyć o nie, bronić, bić się… Ponadto chcielibyśmy włączyć w tę serię pokazów i dyskusji miejscowych animatorów kultury, amatorów próbujących swoich sił twórczych w kinie, fotografii, literaturze (organizując na przykład warsztaty z twórcami dla zainteresowanych, czy prezentowanie swoich prób filmowych i prac twórcom profesjonalistom). Pragniemy dzielić się kinem ze wszystkimi światłoczułymi widzami z całej Polski.
Pomysł projektu Polska Światłoczuła zrodził się w głowach reżyserki Doroty Kędzierzawskiej i operatora Artura Reinharta, którzy pragną przywrócić dialog między widzem a reżyserem, twórcą. Filmy prezentowane będą z kopii cyfrowych wyświetlanych z projektora cyfrowego najwyższej klasy tak, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych stolicy. Dzięki interaktywnej stronie internetowej w spiralę zainteresowania dobrym polskim filmem chcemy wciągnąć widzów z całej Polski.