15 września 2011 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu rozpocznie się wystawa 5 zmysłów. Audiodeskrypcja.
Pomysł realizacji projektu dla osób niewidomych i słabowidzących narodził się wiosną 2009 roku. U źródeł tej koncepcji stało przeświadczenie, iż istnieją w Polsce pewne grupy społeczne, które – jako potencjalni odbiorcy oferty muzeów i galerii – są marginalizowane, czy wręcz wykluczane.
W związku z wyraźnie wyczuwalną tendencją, by grupy owe włączać w te sfery życia, które dotąd pozostawały dla nich niedostępne, rozpoczął się proces poszukiwania nowych sposobów komunikowania się z odbiorcą – niekoniecznie widzem w klasycznym rozumieniu tego słowa, lecz kimś, kto pragnie zapoznać się ze sztukami wizualnymi, mimo, iż dostęp do nich nie zawsze jest dla niego łatwy, a niemal zawsze – nietypowy.
Jednym z takich sposobów jest technika zwana audiodeskrypcją. Polega ona na opisywaniu głosem zjawisk wizualnych, od obrazu aż po film. Opis, relacja, opowiadanie – to terminy, które pozwalają zbliżyć się definicji audiodeskrypcji, a także wyobrazić sobie jej zadania.
Mówiąc najkrócej tekst stworzony w oparciu o założenia audiodeskrypcji powinien dać odbiorcy jak najbardziej wierny, sugestywny obraz opisywanego obiektu, tak, by pozwolił on na przeprowadzenie wewnętrznej, autorskiej rekonstrukcji, dokonanej przez odbiorcę.
Ambicją projektu nie jest jednak przekraczanie barier pomiędzy językiem sztuki i naszym językiem codziennym. Cel jest inny i podstawowy, chodzi bowiem o umożliwienie osobom niewidomym i słabo widzącym zapoznania się z niektórymi problemami i zjawiskami sztuk wizualnych. W szerszej perspektywie celem jest również zwrócenie uwagi na kontekst społeczny, wyczulenie na problemy ludzi niewidomych.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Karola Marcinkowskiego 9
Poznań