16 października 2011 r. w Operze Krakowskiej odbędzie się finał rocznego międzynarodowego projektu Operacja Opera. Pierwszy Polsko-Norweski Kabaret.
Operacja Opera. Pierwszy Polsko-Norweski Kabaret to międzynarodowy projekt artystyczny, realizowany przez Teatr KTO w Krakowie oraz Norweską Narodową Operę i Balet w Oslo w ramach Funduszu Wymiany Kulturalnej i przy wsparciu Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskich Mechanizmów Finansowych.
Celem projektu jest dialog kulturalny między Polską i Norwegią poprzez współpracę artystów obydwu krajów na polu sztuki performance, łączącej kabaret, operę i teatr, której tematem są polityczne i kulturowe relacje, stereotypy i uprzedzenia. Te ostatnie potwierdziły się wiosną 2007 roku, podczas realizacji najbardziej prestiżowego architektonicznego projektu w Norwegii – budowy gmachu Norweskiej Narodowej Opery i Baletu w Oslo.
Obserwacja polskich specjalistów, zatrudnionych przy budowie, dostarczyła znakomitego tematu polsko-norweskiej pisarce (profesorowi Uniwersytetu w Oslo) – Ninie Witoszek-FitzPatrick. Przeprowadziła Ona szereg wywiadów z Polakami i Norwegami zaangażowanymi w budowę, które potwierdziły zarówno ogromną rolę polskich pracowników, jak i siłę stereotypów i uprzedzeń wobec Polaków.
Wzajemne przenikanie się kultur w ramach codziennej współpracy, stało się kanwą noweli Witoszek p.t. Opera za 135 koron (Oslo, 2008), opisującej kulturowe konfrontacje ze wszystkimi pozytywnymi i negatywnymi aspektami. Nowela ta z kolei zainspirowała jednego z czołowych współczesnych norweskich kompozytorów muzyki klasycznej i jazzowej – Helge Iberga, wielbiciela europejskiego kabaretu, oraz norwesko-amerykańskiego komika i performera Davida Chocrona do włożenia twórczego wkładu i tak powstał pomysł unikalnego dzieła scenicznego, poświęconego zderzeniu dwóch kultur …
Ważnym celem zespołu jest zainicjowanie romansu kultur – procesu, w trakcie którego obie nacje zaznajomią się lepiej ze sobą i staną się mniej podatne na tworzenie stereotypów i pomówień. Ambicją organizatorów nie jest tylko obalenie stereotypów, lecz także zbudowanie płaszczyzny dla zabawnych lekcji historii, które będą nośnikiem dla wzajemnego przedstawienia tradycji kulturowych obu krajów. Ten, mówiąc po norwesku, dugnad, czyli wspólne działanie będące gestem dobrej woli polskich i norweskich aktorów i artystów, obali z pewnością niektóre wyobrażenia powstałe na skutek nieporozumień i sprawi, że publiczność w obu krajach będzie się śmiać sama z siebie.
W ramach projektu zrealizowano polsko-norweskie warsztaty teatralne w Krakowie i Oslo: Kabaretowe podróże wyobraźni to tytuł warsztatów prowadzonych w Krakwie od 5 do10 lipca 2011 roku. Warsztaty miały na celu rozwijanie zdolności improwizacyjnych w teatrze i kabarecie oraz kreowania sytuacji komicznych w relacji aktor – widz. Warsztaty prowadzili: Gilles Defacque (Teatr Le Prato w Lille), Jacques Motte (Teatr Le Prato w Lille) oraz Jerzy Zoń (Teatr KTO w Krakowie) i Katarzyna Zawadzka (Teatr KTO w Krakowie). Wypracowany podczas warsztatów spektakl Le Tournage Imaginaire du Prato został zaprezentowany 3-krotnie podczas festiwalu Ulica 24 Street Art w Krakowie.
Ekspresja ciała, ćwiczenia z wyobraźni to tytuł warsztatów prowadzonych w Oslo od 19 do 23 września 2011 roku. Były one poświęcone zagadnieniom pozawerbalnego charakteru sztuk performatywnych, improwizacji i kontaktu z widzem, tworzenia frapujących postaci bez użycia tekstu i tym samym stały się kontynuacją zajęć warsztatowych zrealizowanych w Krakowie. Zajęcia miały charakter częściowo dyskusyjny, a częściowo praktyczny. Prowadził je Jerzy Zoń.
Projekt skierowany jest do młodzieży i osób dorosłych w Polsce i Norwegii zainteresowanych uczestnictwem w kulturze wyższej, zarówno w sferze jej odbioru, jak też twórczego działania (polsko-norweskie warsztaty).
Głównym założeniem projektu było stworzenie przedstawienia na bazie kabaretu, oprawionego w ramy sztuki teatralno-operowej i wystawienie go przed publicznością polską i norweską w Krakowie i Oslo. Spektakl przygotowany został w wersji polsko, angielsko i norweskojęzycznej.
Opera Krakowska
ul. Lubicz 48
Kraków