9 stycznia 2009 roku o godzinie 19.00 w warszawskim KINO.LABie rozpocznie się pierwsza edycja Future Shorts. W tym miesiącu zostanie zaprezentowany zestaw Extra 01- cały świat w krótkim ujęciu, w ramach którego na szczególną uwagę zasługuje retrospektywa towarzysząca wystawie prac jednej z najoryginalniejszych niemieckich niezależnych reżyserek światowej rangi – Ulrike Ottinger.
Przegląd towarzyszy wystawie prac artystki w Centrum Sztuki Współczesnej. W ramach składającej się z około 100 eksponatów, ściśle związanych z twórczością filmową artystki, wystawy będzie można zapoznać się m.in. z fotografiami, kolażami, kostiumami, elementami scenografii czy scenariuszami filmowymi. Wszystkim eksponatom towarzyszą teksty wyjaśniające ich pochodzenie i odnoszące się do filmów, które pokazywane będą w retrospektywnym przeglądzie w KINO.LABie w trakcie trwania wystawy.
Już 11 stycznia, w niedzielę o godzinie 18.00 będzie można zobaczyć film pt. Prater (Austria/Niemcy 2007; 104′): Ludzie, potwory, wrażenia. Czarujące obrazy w Praterze Ulrike Ottinger przekształcają tę legendarną wiedeńską atrakcję w przeżycie filmowe. Urzekające połączenie zamierzonego i przypadku, rozrywkowej przejażdżki w czasie przestrzeni. Złożony film, który prowokuje do myślenia i śmiechu. Wiedeński Prater to wesołe miasteczko i maszyna pożądania. Żaden mechaniczny wynalazek, żadna nowatorska idea czy zmysłowa nowinka nie mogą tu nie trafić. Różnorodność opowiadań w filmie Prater Ulrike Ottinger przekształca to miejsce doznań w nowoczesne kino atrakcji.
O godzinie 20.00 zaprezentowany zostanie obraz pt. Laokoon i Synowie. Dzieje przemian Esmeraldy del Rio (Laokoon & Söhne, Niemcy 1972, 73′): Pierwszy film Ulrike Ottinger. Powstał dzięki ścisłej współpracy z Tabeą Blumenschein. Fantasmagoryczna opowieść o przechodzącej nieustanne przemiany Esmeraldzie del Rio, żyjącej w kraju o nazwie Laura Molloy, który zamieszkują same kobiety. Bohaterka kolejno występuje w roli poszukującej własnej przeszłości wdowy Olimpii Vincitor, triumfującej łyżwiarki Lindy MacNamara, w końcu w męskiej roli żigolaka Jimmy Junoda.
Dodatkowo przewidziano jeszcze jeden pokaz specjalny. Będzie to krotkometrażówka pt. Ester (Niemcy 2002, 32′) opowiadająca historię tych dni, kiedy Żydzi mieli zagwarantowany azyl i o miesiącu, kiedy ból stał się radością, a smutek zmienił się w święto.
Całość przeglądu potrwa do 25 stycznia.
KINO.LAB
CSW Zamek Ujazdowski,
ul. Jazdów 2, Warszawa