W roku 2011 oficjalnym klubem Festiwalu Filmowego Pięć Smaków będzie Południk Zero. Odbędą się w nim bezpłatne pokazy filmów oraz spotkania z twórcami, znawcami i pasjonatami azjatyckiego kina.
W dniach 21-24 października przytulne wnętrza ulubionej podróżniczej kawiarni warszawiaków wypełnią się miłośnikami Dalekiego Wschodu. Pokazane zostaną trzy filmy o tematyce społecznej: Wrogowie publiczni, reż. Rob Lemkin, Thet Sambath, Wędrówka dusz, reż. Chen Wen-pin, oraz Birma VJ, reż. Anders Østergaard. Wszystkim seansom towarzyszyć będą spotkania z gośćmi, przygotowanie we współpracy z Fundacją Mandragon.
21 października, godz. 19.00
W piątek pokazany zostanie dokument Roba Lemkina i Theta Sambatha Wrogowie publiczni nagrodzony m.in. specjalną nagrodą jury w konkursie dokumentalnym FF Sundance 2010. Ten poświęcony rozwiązaniu zagadki kambodżańskich Pól Śmierci film wzbudził wielkie zainteresowanie widzów zeszłorocznego Festiwalu Pięć Smaków. Po pokazie odbędzie się spotkanie z Sergiuszem Prokuratem – Dyrektor Centrum Studiów Polska Azja, ekonomistą i historykiem, autorem licznych publikacji prasowych o tematyce azjatyckiej.
23 października, godz. 19.00
W niedzielę wyemitowany zostanie film Wędrówka dusz tajwańskiego filmowca Chen Wen-pina. Obraz ten przedstawia historię ludu Atayal w kontekście współczesnej zinstytucjonalizowanej dyskryminacji aborygenów na Tajwanie. Będzie to premierowy pokaz tego filmu w Polsce. Z tej okazji Warszawę odwiedzi sam reżyser, który po projekcji spotka się z widzami. Spotkanie z reżyserem poprowadzi Radosław Pyffel – Prezes Centrum Studiów Polska Azja, socjolog, doktorant Polskiej Akademii Nauk i stypendysta Uniwersytetu Pekińskiego.
Ten filmowy esej – połączenie zaangażowanego dokumentu i fabuły z elementami filmu etnograficznego – jest efektem trwającej ponad rok podróży Chen Wen-pina po północnym Tajwanie, zamieszkiwanym przez rdzenną ludność wyspy – Atayal. Urzędnik państwowy Taqun stoi przed dylematem – poprzeć protesty dyskryminowanych rodaków i wrócić do swoich atayalskich korzeni, czy biernie wykonywać polecenia chińskiego ministerstwa.
24 października, godz. 19.00
W poniedziałek odbędzie się projekcja duńskiego filmu Birma VJ, w reżyserii Andersa Østergaarda. Ta nominowana do Oscara relacja z wolnościowego powstania w Birmie w 2007 roku została nielegalnie przemycona na Zachód. Fani Pięciu Smaków znają już ten film, gdyż był on hitem trzeciej edycji w 2009 roku. Rok później na festiwalu w Sundance Birma VJ otrzymał World Cinema Documentary Film Editing Award. Po pokazie odbędzie się spotkanie z profesorem Bogdanem Góralczykiem – sinologiem i dyplomatą oraz Michałem Lubiną – podróżnikiem, doktorantem na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Materiał powstał dzięki poświęceniu kilkudziesięciu reporterów birmańskiej telewizji na wygnaniu z główną siedzibą w Oslo – Democratic Voice of Burma, którzy filmowali demonstracje ukrytymi w rękawach kamerami i telefonami komórkowymi i szmuglowali filmy za granicę. Iskrą, która wywołała protesty i demonstracje w imię godności, demokratyzacji, liberalizacji i sprawiedliwych rządów w kraju, była podwyżka cen paliw i żywności. Na ulice wyszły tysiące mieszkańców Rangunu. Powstanie zostało brutalnie stłumione, żołnierze użyli siły, zginęli ludzie.
Kalendarium:
21 października, godz. 19.00 Wrogowie publiczni, reż. Rob Lemkin, Thet Sambath, Kambodża, UK 2010; spotkanie z ekspertem Centrum Studiów Polska Azja Sergiuszem Prokuratem.
23 października, godz. 19.00 Wędrówka dusz, reż. Chen Wen-pin, Tajwan 2011; spotkanie z reżyserem.
24 października, godz. 19.00 Birma VJ, reż. Anders Østergaard, Dania, 2008; spotkanie z prof. Bogdanem Góralczykiem i podróżnikiem Michałem Lubiną.
Klub Festiwalowy – Południk Zero
ul. Wilcza 25
21, 23, 24 października, godz. 19.00