Od 29 października 2011 roku do stycznia 2012 roku w Galerii Jednego Mistrza Muzeum Miasta Łodzi można będzie oglądać kolejną wystawę czasową uzupełniającą ekspozycję Galerii Mistrzów Polskich. Po Zygmuncie Schreterze przedstawiony zostanie kolejny artysta z łódzkim rodowodem – Wacław Borowski. RYTMista z miasta Łodzi.
Wacław Borowski – czołowy przedstawiciel nowego klasycyzmu w polskiej sztuce lat. 20 i 30. XX wieku, popularnego w międzywojniu, malarz i grafik, ilustrator książek i czasopism, projektant scenografii i kostiumów teatralnych, plakatów, tapet, banknotów.
Artysta wypracował własny, rozpoznawalny styl o idyllicznym wyrazie i lirycznym nastroju, stylizując formę na mistrzach renesansowych a inspiracji szukając w mitologii, literaturze oraz sielskim życiu rodzinnym na łonie natury. Jego sztuka jest z jednej strony kameralna, a z drugiej monumentalna – Borowski to autor dekoracji ściennych i wystrojów wnętrz dla wielu warszawskich gmachów i transatlantyków.
Ten wszechstronny twórca, także pedagog i członek-założyciel ważnych stowarzyszeń artystycznych jak RYTM czy RYT, często określany bywa mianem artysty warszawskiego, tymczasem młodość i ostatnie lata jego życia związane były z Łodzią, w której się urodził, zmarł i tu został pochowany.
Ekspozycja ma przypomnieć postać Borowskiego-łodzianina w kontekście jego artystycznych i zawodowych związków z naszym miastem. Zgromadzone prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi oraz innych instytucji lokalnych, także od osób prywatnych i rodziny artysty.
Muzeum Miasta Łodzi