Klub Miłośników Kina Rosyjskiego Horyzont działający przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku organizuje w każdy piątek pokazy filmów z polskimi napisami. 9 stycznia zostanie pokazany film Cienie zapomnianych przodków w reżyserii Siergieja Paradżanowa. Film wprowadza w życie osobliwego narodu – ukraińskich górali – Hucułów. Kraj ich w na przestrzeni wieków był pod władaniem obcych mocarstw. Ten nieliczny dumny naród potrafił zachować swoją samoistność, język, obrzędy i zwyczaje. Historie z życia tego narodu opowiedział pisarz M. Kociubiński. Film wierny jest literackiemu źródłu, to kinematograficzny ekwiwalent powieści, gdzie całością stają się prawdziwe życie i legenda, byt i umowność.
16 stycznia – Urga – terytorium miłości, reżyseria Nikita Michałkow. Słowo urga – oznacza pętlę na końcu drążka, za pomocą której mongolscy hodowcy bydła odławiają zwierzęta. Dla mieszkańców stepu urga jest symbolem miłości, samotności i siły. Mongolska para, żyjąca w stepie w przygranicznym rejonie z Chinami, według prawa nie może mieć więcej niż troje dzieci. Troje już ma. Pagma posyła męża do miasta po prezerwatywy. Do miasta na zakupy jedzie on z rosyjskim kierowcą. Zamiast prezerwatyw bohater kupuje telewizor, kowbojski kapelusz, rower i, wróciwszy do domu wtyka w ziemię drążek z urgą, jako symbol chęci dania życia jeszcze jednemu człowiekowi…
23 stycznia – Żywy, reżyseria Aleksander Wieledinskij. Młody Kir, ciężko kontuzjowany w Czeczenii, powraca do normalnego życia. W domu czekają na niego matka i narzeczona, na ślub, z którą zamierzał zarobić jako żołnierz kontraktowy. Jednak życie w cywilu okazuje się dalekie od ideału. Kir próbuje zaprowadzać sprawiedliwość na własną rękę, wkrótce jednak zaczyna tracić kontrolę nad własnym życiem. Wtedy to spotyka duchy swoich towarzyszy broni, którzy nie odstępują go ani na krok. Balansując na granicy życia i śmierci, Kir będzie szukał sensu życia i możliwości przebaczenia.
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury
ul. Długa 35, Gdańsk