14 stycznia o godzinie 18.00 w krakowskim Instytucie Goethego w ramach cyklu wykładów Przezroczyste ciała. Udział kobiet w życiu politycznym w Europie 1968/2008 odbędzie się prelekcja Christiny von Braun pt. Język i gender: odsłonięcie czarnych kontynentów.
Ponieważ wiadomo, iż średniowieczni badacze określali komunikację werbalną mianem języka matki, można zasadnie przypuszczać, że słowo pisane oraz język łaciński nazwaliby zapewne językem ojca. Tę maskulinizację pisanego języka i feminizowanie słowa mówionego można dostrzec we wszystkich trzech religiach księgi.
Podczas środowego wykładu, Christina von Braun spróbuje pokazać jakie są – jej zdaniem – źródła tego fenomenu, jak alfabet – który sytuuje mowę w sferze wizualnych znaków – odpowiada za ustalanie porządku genderowego, odzwierciedlającego hierarchię pomiędzy mówionym i pisanym językiem. Widać to szczególnie wyraźnie w idei postrzegania męskiego ciała jako reprezentującego (nieśmiertelnego) ducha i racjonalizm, ciała kobiecego zaś jako inkarnacji (śmiertelnej) natury i irracjonalizmu. Badaczka widzi żródła tego podziału w rozłamie alfabetu między mówionym i pisanym językiem.
Każdy czarny kontynent wyobrażano sobie jako kobiece ciało. Oczy penetrujące czarne kontynenty zaś wyobrażano sobie jako męskie organy płciowe uzbrojone w techniki wizualne: od centralnej perspektywy do teleskopów, mikroskopów i fotografii.
Zdaniem niemieckiej badaczki to tu właśnie przebiega bezpośrednia linia prowadząca z przestrzeni alfabetu z jego zfeminizowaną oralnością do nowoczesnego impetu odsłonięcia kobiecego ciała i uczynienia go przezroczystym.
Christina von Braun jest profesorką kulturoznawstwa i gender studies na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.
Goethe-Institut,
Rynek Główny 20, Kraków