3 października 2011 r. roku w ramach kampanii Jazzowisko nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego S.A. ukazała się książka Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem.
Ta niesamowicie motywująca książka udowadnia, że jeśli czegoś bardzo pragniemy, możemy osiągnąć cel, pokonując nawet największe przeszkody. Adam Makowicz komentuje to w następujący sposób: Ja zawsze wiedziałem, czego chcę. Zawsze walczyłem ze wszystkimi dookoła, którzy uważali, że są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Uważałem, że najważniejsza rzecz jest jedna, czyli muzyka i praca nad tą muzyką. I wszystko temu podporządkowywałem.
Makowicz został pianistą jazzowym na przekór rodzicom, nauczycielom i tym, dla których jazz był niechcianą muzyką wykonywaną przez ludzi marginesu, wręcz kakofonią, która może powodować zmanierowanie, a nawet wpływać negatywnie na psychikę. Nie zraził się faktem, że nikt wtedy nie uczył jazzu, a on sam nie miał dostępu do profesjonalnych materiałów.
Zaletą książki Grać pierwszy fortepian… jest fakt, iż zawarta w niej opowieść o początkach i rozwoju jazzu to wyjątkowa relacja naocznego świadka i uczestnika tych wydarzeń, a nie tylko zbiór suchych faktów. Adam Makowicz w gawędziarskim stylu odpowiada na pytania związane ze swoimi polskimi i zagranicznymi występami. Wspomina również współpracę z różnymi artystami, m.in. Leszkiem Możdżerem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim oraz Wojciechem Młynarskim. Walorem tej publikacji są też wzbogacające ją wypowiedzi osób, które znają Makowicza. Należą do nich np.: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Piotr Paleczny czy Janusz Muniak.
Adam Makowicz – bohater nowej książki, która ukazała się w serii Ludzie Świata Muzyki – ujawnia swoją burzliwą biografię w rozmowie-rzece, jaką przeprowadził z nim jego menedżer Marek Strasz.
Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem
Marek Strasz