31 października 2011 r. do księgarń trafi nowa książka wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Będzie to Architektura wspólnoty Léona Kriera.
Brzydota w naturze jest niezmiernie rzadka. Systematyczna brzydota środowiska i architektury to wina ludzi. To nie rezultat braku kultury, przeciwnie – wynika ona z chaosu konceptualnego, z determinacji i upartego podążania za fałszywymi ideami, z niesłusznej i dekadenckiej ideologii kulturalnej.
Buduj więc w taki sposób, abyś ty sam i osoby drogie twemu sercu odczuwały przyjemność, użytkując twoje budynki, patrząc na nie, żyjąc w nich i pracując, spędzając wakacje czy wreszcie starzejąc się w nich.
We współczesnym bałaganie przestrzennym, w którym kaplice przypominają magazyny, a centra handlowe – statki kosmiczne, brakuje autentyzmu, pełno jest form tak zwanych, ubranych w monumentalne kostiumy. Nic więc dziwnego, że na ulicach współczesnych miast czujemy się zwykle zniesmaczeni i wyobcowani.
Krier ukazuje różnice pomiędzy chaotycznym modernizmem a klasyczną i regionalną architekturą i urbanistyką.
Architektura wspólnoty to manifest architektury opartej na rozsądku i tradycji, skoncentrowanej wokół człowieka i utrwalającej cywilizacyjny dialog między budowlą a żywą przestrzenią.
Léon Krier urodził się w roku 1946 w Luksemburgu. Jeden z najbardziej wpływowych współczesnych architektów, teoretyków architektury i urbanistów. Wykładał na Royal College of Arts, Princeton University, University of Notre Dame i University of Virginia.
Budynki jego autorstwa powstały między innymi w Anglii, Belgii, Francji, Portugalii, Rumunii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Otrzymał następujące nagrody: Berlin Prize for Architecture; Jefferson Memorial Medal 1985; Chicago AIA Award 1987; Srebrny Medal Akademii Francuskiej 1998; Europejska Nagroda Kultury 1995; Nagroda Driehouse’a 2003; Nagroda Kongresu Nowego Urbanizmu Athena Award 2006.
Jego prace były wystawiane na całym świecie, z Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku (wystawa indywidualna w 1985) włącznie.
Architektura wspólnoty
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria