Od 20 do 27 kwietnia 2009 roku w Krakowie potrwa 34. edycja Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Tegoroczny festiwal ma być w założeniu prezentacją tych wykonawców, których praca artystyczna nie skupia się wyłącznie na produkcji i prezentowaniu tradycyjnie rozumianych przedstawień teatralnych. Organizatorzy zaprosili artystów i ośrodki prowadzące działalność równocześnie na wielu polach sztuki, edukacji, działań społecznych, animacji artystycznej. Interdyscyplinarne pojmowanie działalności teatralnej przekształca pojęcie teatru – czyni z niego przestrzeń generującą nowe zjawiska, integrującą ludzi, wskazującą kierunki rozwoju.
Największym wydarzeniem edycji będzie belgijska grupa Needcompany, prowadzona przez Jana Lauwersa. Grupa od lat zbiera laury na całym świecie, goszcząc na wielu międzynarodowych festiwalach. Natomiast Lauwers uznawany jest przez krytyków za jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów europejskich.
W Krakowie widzowie bedą mogli zobaczyć niezwykłe przedstawienie w reżyserii Lauwersa Pokój Izabeli. Tytułowa bohaterka, stara, ociemniała kobieta (wybitna rola Viviane De Muynck), wywołuje na scenie duchy swej przeszłości, raz jeszcze, w wyobraźni, przeżywa swe długie, obfite w cierpienia, niedole i marzenia życie. W Pokoju Izabeli ważna jest opowiadana historia, jej konsekwencje, rozkosz (bądź koszmar) powrotu do wspomnień. Przedstawienie rozgrywa się w paryskim pokoju Izabeli, wypełnionym egzotycznymi przedmiotami. Ich faktyczne pochodzenie nie jest bez znaczenia – należały do ojca Jana Lauwersa, Felixa, którego śmierć stała się impulsem do powstania tego spektaklu i któremu spektakl jest dedykowany.
Drugim spektaklem, który przywiezie Needcompany, będzie Ballada o Ricky i Ronny – opera pop, łączące gatunki widowisko na dwóch aktorów. Anna Sophia Bonnema i Hans Petter Dahl, twórcy i wykonawcy spektaklu, proponują spotkanie z dwójką ekscentryków ze współczesnej klasy średniej, którzy decydują się na ucieczkę w świat fantazji. Ta decyzja nie przynosi jednak ulgi, a próba wyśpiewania wszystkiego, co dzieje się w ich umysłach, pogłębia wzajemne niezrozumienie i zbliża bohaterów na skraj obłędu.
Wśród prezentacji Needcompany znajdzie się też miejsce dla Goldfish Game, filmu fabularnego nagrodzonego na festiwalu Slamdance. Lauwers, reżyser obrazu, skupił się w nim na siłach działających w małej społeczności – zarówno tych stabilizujących, jak i destrukcyjnych.
Wizyta Needcompany na festiwalu potrwa 2 dni (21-22 kwietnia), każdego dnia odbędą się też otwarte spotkania i dyskusje z artystami.