3 listopada 2011 r. o godzinie 18.00 w Teatrze Łaźnia Nowa będzie można uczestniczyć w projekcie teatralnym Supernova. Rekonstrukcja.
Spektakl jest teatralną podróżą w przeszłość, która staje się pretekstem do poznania samego siebie. Supernova to kurs do roku 3029, który łączy fikcję i fantastykę z autentycznymi historiami mieszkańców Nowej Huty.
Twórcy spektaklu zebrali opowieści o ludziach zmarłych, snute przez znajomych, przyjaciół, członków ich rodzin, by stworzyć z nich Nowohucką Księgę Umarłych – zbiór wspomnień o postaciach, które nadały kierunek życiu innych. Tak zainaugurowano szeroko zakrojony projekt społeczny, gromadzący świadectwa pamięci o zmarłych nowohucianach.
Przedstawienie składa się z dwóch części.
Pierwsza – Rekonstrukcja – toczy się w roku 3209 w Muzeum Supernovej, gdzie aktorzy z pomocą zwiedzających próbują (hipotetycznie) zrekonstruować zasadnicze kierunki i cele życia ludzi w początkach XXI wieku.
Muzeum jest wieloelementową instalacją przestrzenno-społeczną, w której – aktywnie bądź nie – uczestniczą osoby zwiedzające, poruszając się po nim według otrzymanych wskazówek. Reżyserem tej części spektaklu jest sam widz – od niego zależy, do którego pomieszczenia wejdzie, w którym zatrzyma się dłużej, do jakiego wróci, a jakie pominie.
Część druga – Supernova – jest tradycyjnym przedstawieniem, którego akcja rozgrywa się współcześnie.
W wielkomiejskiej przestrzeni Nowej Huty, zredukowanej do konturów rodem z Dogville Larsa Von Triera, w mieście, w którym panuje nieustanny strach przed ekonomicznym i socjalnym załamaniem, śledzimy życie siedmiu osób. Każda z nich staje do heroicznej walki w obliczu zbliżającej się osobistej i/lub społecznej apokalipsy.
Spektakl reżyserowany jest przez współczesność – bolesną i prawdziwą, tę samą, którą spotkamy po drodze z teatru i domów, w których żyjemy. Oto nasza podróż. Na waszych oczach. Nasza wspólna podróż.
Scenariusz i reżyseria: Marcin Wierzchowski
Scenografia: Matylda Kotlińska
Muzyka: Michał Litwa Litwiniec
Wideo: Adam Tarasiuk
Opracowanie scenograficzno-graficzne: Iza Wądołowska
Obsada: Agnieszka Jaworska, Jakub Kotyński, Maciej Litkowski, Tadeusz Ratuszniak, Karolina Sokołowska, Marta Waldera, Marcin Wierzchowski
To coś na granicy performance’u i happeningu z udziałem publiczności. Coś niezwykle zabawnego, ciepłego i poruszającego. To szansa przejrzenia się w krzywym zwierciadle, z dużą szansą na mądrą refleksję. Co najważniejszego dla nas zostanie zapamiętane przez potomnych? Co po nas zostanie? Co kiedyś zostanie odkryte – zdjęcia naszych bliskich czy logo ulubionego klubu? Za kogo nas wezmą, jak ktoś oceni nasze zachowania?
Michalina Łubecka, Gazeta Wyborcza
Przede wszystkim chciałbym, żeby był to spektakl pytań podstawowych, które pozornie wydają się banalne, ale w momencie, w którym zadajemy je sobie na nowo, nagle zyskują rangę odkrycia
Marcin Wierzchowski, reżyser
3, 4 listopada 2011 r. godz. 18.00
Teatr Łaźnia Nowa
osiedle Szkolne 25
Kraków