Od 3 do 6 listopada 2011 r. w Krakowie trwać będą Targi Książki. 535 wystawców, 400 autorów i blisko tysiąc godzin spotkań – tak zapowiadają się tegoroczne 15. Targi Książki w Krakowie.
Targi Książki są najważniejszym wydarzeniem literackim nie tylko w Krakowie. Bez nich Kraków nie mógłby być miastem literatury. To doskonała okazja do prezentacji oferty wydawniczej, ale też okazja do przypomnienia, że są tutaj wspaniali odbiorcy literatury – czytelnicy – mówiła we wtorek na konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.
Będzie to największa ze wszystkich dotychczasowych edycji Targów Książki. Swój udział w nich potwierdziło 535 wystawców. Targi odbywać się będą równolegle z 3. Festiwalem Conrada, na który przyjadą do Krakowa m.in. Michel Houellebecq, Roberto Calasso, Alberto Manguel, Anders Bodegard, Andrej Chadanowicz, Uładzimir Niaklajew.
Motywem przewodnim tegorocznych Targów Książki są słowa Umberto Eco Nie myśl, że książki znikną. Impreza, która została wpisana do programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE, odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Czytelnicy będą mogli spotkać wielu pisarzy, poetów i publicystów m.in. laureata Nagrody Nike Mariana Pilota, Marlenę de Blasi, Janusza Głowackiego, Katarzynę Grocholę, Julię Hartwig, Michela Houellebecqa, Ignacego Karpowicza, Romę Ligocką, Janusza Majewskiego, Grahama Mastertona, Andrzeja Stasiuka i Magdalenę Zawadzką.
Podczas oficjalnego otwarcia imprezy po raz pierwszy wręczone zostaną tytuł Ambasadora Targów Książki. W ten sposób uhonorowani będą: ks. Mieczysław Maliński, były prezes Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu Marek Krawczyk oraz dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, znawca mediów, wykładowca akademicki Tadeusz Skoczek.
Kolejnych ambasadorów wybrali na Facebooku czytelnicy, a zostali nimi twórcy Krakowskiego Salonu Poezji w Teatrze im. J. Słowackiego Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski.
W pierwszym i drugim dniu Targów dziesięć osób wybranych w eliminacjach będzie mogło zaprezentować swoją twórczość przed redaktorami i wydawcami. W sobotę 5 listopada zaplanowano akcję Miłosz w samo południe, czyli zbiorowe czytanie utworu poety Ale książki.
Nowością będzie Salon Małe Ojczyzny, którego gospodarzem i bohaterem będzie Śląsk. Zaplanowano nie tylko prezentację książek o tym regionie, ale także spotkania, wystawy i konkursy poświęcone jego tradycji i kulturze przygotowane przez Bibliotekę Śląską i Muzeum Śląskie.
Targom po raz drugi towarzyszył będzie Salon Nowych Mediów, czyli prezentacja urządzeń do czytania książek elektronicznych. Krakowska impreza tradycyjnie będzie też okazją do dyskusji branżowych poświęconych m.in. obecnym problemom na rynku książki, publikacjom elektronicznym, digitalizacji książek i funkcjonowaniu księgarni internetowych.
Podczas targów rozstrzygnięty zostanie Konkurs im. Jana Długosza na najlepsze dzieło humanistyczne o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych. Poznamy m.in. laureata konkursu Lista Goncourtów: polski wybór, autorów najlepszego podręcznika akademickiego, najpiękniej wydaną książkę, najlepszy audiobook, najlepszy serwis internetowy o książkach, najlepszą książkę historyczną i literacki blog roku.
Jak mówiła we wtorek Prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska zaawansowane są rozmowy na temat budowy nowej hali targowej, której operatorem byłyby Targi w Krakowie. Jeśli zamierzania się powiodą budowa obiektu o powierzchni 10 tys. m kw. ruszy wiosną przyszłego roku.
Zeszłoroczne Targi Książki w Krakowie odwiedziło prawie 32 tys. osób, a wszystkie dotychczasowe edycje 250 tys. czytelników.
3 do 6 listopada 2011 r.
Kraków