Do 20 listopada 2011 r. w krakowskim Bunkrze Sztuki trwać będzie wystawa Tomasza Waciaka Wójcika Profesor.
Pokaz zatytułowany Profesor, przygotowany przez Tomasza Wójcika, jest podróżą przez życie nieznanego nam z imienia i nazwiska bohatera. Profesor był wykładowcą akademickim, specjalistą w zakresie nauk technicznych. Jego pasją były podróże, bankiety i inne uroki życia wypływające z percepcji luksusu. Wykonał w życiu kilkaset całkiem udanych fotografii. Był również zaangażowanym komunistą oraz korzystającym z przywilejów i wysoko usytuowanym w hierarchii członkiem partii. Realia komunistycznego państwa umożliwiły mu rozwój kariery i prowadzenie wygodnego życia.
Zdjęcia wybrane do prezentacji w Bunkrze Sztuki trafiły w ręce artysty przypadkowo. Autor fotografii był sąsiadem artysty, z którym zdarzyło mu się polemizować na tematy światopoglądowe i polityczne. Profesor miał ustalone poglądy, które nie podlegały redefinicji. O sztuce, czy fotografii nie rozmawiali nigdy. Właściwie nie znali się dobrze. Profesor był człowiekiem szanującym wygody życia. Był zadbany, mieszkała z nim gosposia. Niespodziewanie zmarł. Spadkobiercy likwidujący majątek Profesora przekazali jego część artyście. W ten sposób zdjęcia ocalały od zapomnienia.
Wójcik odkrył w fotografiach opowieść o losach uczestnika egzotycznych podróży, otoczonego pięknymi przedmiotami i wpływowymi ludźmi. Na podstawie zdjęć poznajemy Profesora, jego psychofizjonomię i upodobania. Zdjęcia dokumentują dawne, niedostępne za żelazną kurtyną, fetysze kultury Zachodu. Pokazują również Profesora i jego towarzyszy w ikonosferze krajów demokracji ludowych – otoczonych transparentami propagandowymi i portretami wodzów. Postaci równie dobrze wpasowują się w realia obu odległych światów.
Zdjęcia odziedziczone po Profesorze są pozostałością po minionym okresie i umożliwiają wgląd w dzieje człowieka postrzegane przez pryzmat ich reprezentacji fotograficznej. Wydaje się, że wiele mówią o autorze zdjęć i jego modelach. Jest to jednak wejrzenie trudne do jednoznacznych ocen i komentarzy, niemniej fascynujące i pozostające w pamięci. Slajdy Profesora ukazują świat szczególnie narażony na zniekształcający go odbiór współczesnych komentatorów. Przedstawiona na nich rzeczywistość budzi dziś gwałtowne emocje i stanowi temat nieustannie rozwijanego dyskursu politycznego. Dostępny nam obraz wskazuje, że Profesor nie odczuwał dyskomfortu etycznego.
Slajdy wybrane przez Tomasza Wójcika nie roszczą sobie prawa do ukazywania prawdy o tamtych czasach, raczej ukazują kolejny z odcieni tej samej historii Polski przed 1989 rokiem. Są refleksją unikającą ocen etycznych o czasach negatywnie klasyfikowanych przez współczesnych. Artysta podjął się jedynie zadania odtworzenia opuszczonego wnętrza, w którym pozostały ślady niegdyś używanych sprzętów i przyjął funkcję operatora rzutnika marki Kodak.
Tomasz Waciak Wójcik – urodzony w 1966 w Warszawie. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, w latach 1987-1992. Uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni Rajmunda Ziemskiego, obronił aneks u Lecha Majewskiego. Jest malarzem, fotografem, designerem i performerem. Tworzy instalacje, filmy, klipy (m.in. dla: Pudelsów, Mitch&Mitch, Olafa Deriglasoffa).
Jest członkiem grupy Łyżka Czyli Chilli, Grupy Detalicznej, Boskich Torsów i Drewbudu. Współtwórca legendarnego programu telewizyjnego Oczywiście emitowanego w TVP w latach 1996-98 i 2007 oraz Rzutu Okiem w Kino Polska. Współorganizator festiwalu Weź to wyłącz. Od 2003 dyrektor artystyczny magazynu Playboy.
Kuratorem wystawy jest Krzysztof Siatka.
28 października do 20 listopada 2011 r.
Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków