W ramach Wykładów otwartych Akademii Dziedzictwa 10 listopada 2011 roku, o godz. 12.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury (w sali Pod Kruki) odbędzie się wykład Tomoko Kakuyama zatytułowany Do Japonii, z Japonii – Międzynarodowe otwarcie Japonii w okresie międzywojennym.
Tomoko Kakuyama, przebywa w Krakowie w ramach piątej edycji programu stypendialnego Thesaurus Poloniae. Celem przygotowywanego przez nią w ramach stypendium projektu jest przeprowadzenie badań nt. rozwoju modernizmu w polskich sztukach użytkowych początku XX w.
Tomoko Kakuyama (School of Cultural Science, Saitama University, Japonia) tak zapowiada swój wykład w MCK:
Po roku 1854, który kończył okres odcięcia Japonii od świata, kraj ten rozpoczął starania, aby nadrobić straty i dogonić Zachód pod względem dobrobytu i potęgi militarnej. Jednakże dopiero w latach 20. XX w. szybka urbanizacja i nowa myśl modernistyczna zapoczątkowały proces modernizacji Japonii. To również w tym okresie kilku artystów i architektów europejskich i amerykańskich odwiedziło Japonię nie tylko w celach turystycznych, ale także w celu podjęcia współpracy z tutejszymi twórcami. W mojej prezentacji skupię się na skrzyżowaniu kultur, które powstało w Japonii w latach 20. i 30. XX wieku, w jednym z najbardziej produktywnych okresów wymiany międzynarodowej i otwartości w historii kraju. Na koniec omówię także więzi kulturowe istniejące pomiędzy Polską a Japonią. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie chciałabym przedstawić niektóre aspekty międzynarodowej kultury, która ukształtowała podstawę współczesnego japońskiego stylu życia.
Tomoko Kakuyama jest kandydatką na studia doktoranckie na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Saitama w Japonii. Specjalizuje się w historii wzornictwa i grafiki Europy Środkowej i Japonii w dziewiętnastym i dwudziestym wieku. Jej główne zainteresowania obejmują związki między grafiką, polityką, ekonomią oraz rozwojem społecznym, jak również współpracę pomiędzy artystami reprezentującymi różne kręgi kulturowe. Obecnie prowadzi badania nad wzornictwem i grafiką w ramach stypendium Thesaurus Poloniae – programu realizowanego przez MCK w Krakowie. W latach 2009-2009 była stypendystką rządu austriackiego w Wiedniu, a w 2010 obroniła pracę magisterską na Uniwersytecie Saitama. Jej praca skupiała się na grafice i wzornictwie wiedeńskim na początku dwudziestego wieku oraz twórczości i działalności artystycznej Felice Ueno-Rix tworzącej w Wiedniu oraz Japonii w tymże okresie.
Jej artykuł Applied Art in Vienna in the 1910s and Felice Ueno-Rix’ Design Philosophy [Sztuka stosowana w Wiedniu w pierwszej dekadzie dwudziestego wieku a filozofia grafiki według Felice Ueno-Rix] opublikowany został w siódmym numerze magazynu Design History: The Journal of Design History Workshop Japan w 2009 roku. Wygłaszała też referaty na międzynarodowych konferencjach naukowych.
Wykład Otwarty Akademii Dziedzictwa
Do Japonii, z Japonii – Międzynarodowe otwarcie Japonii w okresie międzywojennym
Tomoko Kakuyama
czwartek, 10 listopada 2011 r., godz. 12.00
wstęp wolny
Międzynarodowe Centrum Kultury, Sala Pod Kruki, Kraków, Rynek Główny 25
1 komentarz
Japonia jest pięknym krajem i bogatym kulturowo. Podczas podróży po tym unikatowym pod względem tradycji kraju uczyłam się japoński Preply. Po powrocie do Polski znalazłam praca dla nauczycieli japońskiego w Krakówie http://preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-japońskiego