Od 21 do 24 stycznia 2004 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będzie można zobaczyć przedstawienie Dracula Brama Stokera w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Bram Stoker właściwie: Abraham Stoker. Urodził się w 1847 roku w Dublinie. Po ukończeniu studiów matematycznych w Trinity College rozpoczął pracę jako urzędnik państwowy. Jednocześnie pracował jako dziennikarz i recenzent teatralny w gazecie Dublin Evening Mail.
W 1876 roku poznał słynnego Szekspirowskiego aktora Sir Henry’ego Irvinga (w którym wielu dopatruje się jednego z pierwowzorów hrabiego Draculi). Dwa lata później przeprowadził się do Londynu, gdzie został sekretarzem Irvinga oraz administratorem prowadzonego przez niego Lyceum Theatre. W Londynie zaczął się interesować Transylwanią i tamtejszymi wierzeniami związanymi z wampirami, wówczas też powstał zamysł Draculi. Jeszcze przed wyjazdem z Dublina Stoker opublikował swoją pierwszą książkę The Duties of Clerks of Petty Sessions in Ireland.
Powieść Dracula została wydana w 1897 roku i od razu zyskała wielką popularność. Przełożono ją na wiele języków, a w 1922 roku doczekała się wersji filmowej – był to film niemy pt. Nosferatu, symfonia grozy Friedricha W. Murnaua, arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu. W 1924 roku historia Draculi została przeniesiona na scenę teatralną w Anglii, a następnie odniosła spektakularny sukces na Broadwayu. Bram Stoker zmarł w 1912 roku w Londynie. Jest patronem nagrody literackiej Bram Stoker Award przyznawanej od 1987 roku przez Horror Writers Association.
Artur Tyszkiewicz jest absolwentem warszawskiej PWST. Karierę rozpoczynał w Teatrze Współczesnym w Warszawie od asystentury u Erwina Axera (Miłość na Krymie i Ambasador S. Mrożka) oraz u Macieja Englerta (Zimowa opowieść W. Szekspira, Martwe dusze M. Gogola). Wyreżyserował m.in. Sekskomedię nocy letniej W. Allena, Skąpca Moliera, Krawca S. Mrożka, Teremina P. Zelenki, Balkon J. Geneta, Ferdydurke W. Gombrowicza, Mrok M. Bielińskiego. Jest laureatem nagrody ATEST (1997) – świadectwo najwyższej jakości artystycznej w dziedzinie teatru dla dzieci i młodzieży za Makbeta W. Szekspira w warszawskim Teatrze Lalka. Za reżyserię spektaklu Iwona, księżniczka Burgunda W. Gombrowicza otrzymał nagrody na XXXI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2006) i na IX Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej w Katowicach (2007). Spektakl ten zdobył również Grand Prix VIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu (2008).
Przekład Marek Król
adaptacja i reżyseria Artur Tyszkiewicz
scenografia Agnieszka Zawadowska
kostiumy Bianca Torossian
muzyka Marcin Mirowski
choreografia Maćko Prusak
reżyseria światła Piotr Pawlik
asystent reżysera Karolina Kominek
Realizacja dźwięku Piotr Augustyniak, Andrzej Czop, Bogdan Czyszczan, Daniel Seidler
Realizacja światła Michał Bystrzycki, Jacek Leśniak
Dracula Krzysztof Bauman (gościnnie)
Mina Murray Anna Cieślak
Lucy Karolina Kominek
Jonathan Harker Krzysztof Piątkowski
Artur Holmwood Przemysław Chojęta
Quincey Morris Tomasz Wysocki
John Seward Grzegorz Mielczarek
Van Helsing Feliks Szajnert
Renfield Sławomir Rokita
Reporter Grzegorz Łukawski
Podróżni Maciej Jackowski
Ewa Worytkiewicz
Wilk Piotr Skalski
Teatr im. Juliusza Słowackiego
pl. św. Ducha 1 w Krakowie
1 komentarz
a jakaś recenzja?