8 grudnia 2011 roku rusza największe krakowskie święto teatru. Prawie czterdzieści wyjątkowych dla polskiego teatru wydarzeń – spektakli, warsztatów, spotkań z artystami. Do 15 grudnia Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia zaprasza w podróż po wszystkich kręgach teatru.
Pierwsze dni zdominują spektakle eksperymentalnego cyklu prapremier (cykl: Purgatorio). We czwartek (8 grudnia) będzie można obejrzeć dwie nowe, czyśćcowe produkcje: na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru – Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim (reż. Marcin Liber), a Teatrze Łaźnia Nowa – W imię Jakuba S. (reż. Monika Strzępka).
Pierwszy z nich to teatralna opowieść o drugiej żonie marszałka Józefa Piłsudskiego, Aleksandrze. Spektakl daje szansę zobaczyć ją nie tylko jako partnerkę najważniejszego w kraju polityka, ale też kobietę o burzliwej przeszłości. Z kolei Monika Strzępka spróbuje nas przekonać, że dzisiejsi Polacy aspirujący do klasy średniej to potomkowie Jakuba Szeli. Na jego postać spojrzymy zarówno z perspektywy historii jak i teraźniejszości.
W piątek kolejne spektakle: Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto? (reż. Małgorzata Głuchowska) na Scenie Stolarnia w Teatrze Ludowym, czyli najnowsza historia polski zmieszczona na pokładzie okrętu, Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie (reż. Mikołaj Grabowski) na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru – spektakl poruszający temat bolesnego poszukiwania utraconej ojczyzny i wreszcie – prezentacja najnowszej produkcji Łaźni Nowej Wejście smoka. Trailer w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, w którym w szarej polskiej rzeczywistości lat 80. zobaczymy niemalże wszystkie znaczące postaci kultowego filmu.
W sobotę (10 grudnia) odbędzie się także czytanie sceniczne sztuki Obywatel K. (reż. Piotr Ratajczak), a w niedzielę (11 grudnia) – pokaz specjalny Iwony, księżniczki Burgunda w reżyserii Mariána Pecko przygotowana w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Boska Komedia będzie także szansą bezpośredniego spotkania z najważniejszymi postaciami polskiej sceny teatralnej (m.in Moniką Strzępką, Janem Klatą, Mają Kleczewską i Pawłem Miśkiewiczem). Wszystko w ramach tegorocznych Scen Dantejskich, czyli dyskusji odbywających się codziennie od najbliższej niedzieli aż do czwartku.
Cykl niebiański (Paradiso) zaprezentowany zostanie w weekend. Wśród zaproszonych na tegoroczną Boską znaleźli się Małgorzata Bogajewska i jej Barbelo, o psach i dzieciach, Szymon Kaczmarek ze spektaklem Nasze Miasto oraz Małgorzata Głuchowska, która na scenie Jamy Michalika pokaże sztukę Córeczki.
Największe, wręcz piekielne (cykl: Inferno) emocje konkursowe zaczną się w sobotę. Obejrzymy aż dziesięć najlepszych spektakli sezonu: Utwór o matce i ojczyźnie (reż. Jan Klata), Tęczowa Trybuna 2012 (reż. Monika Strzępka), Mickiewicz. Dziady. Performance (reż. Paweł Wodziński), Życie seksualne dzikich (reż. Krzysztof Garbaczewski), Babel 2 (reż. Maja Kleczewska), Judyta (reż. Klemm), Klub Polski (reż. Paweł Miśkiewicz), Bracia Karamazow (reż. Janusz Opryński), Joanna Szalona; Królowa (reż. Wiktor Rubin) i Ojciec (reż. Agata Duda-Gracz). Międzynarodowe jury ekspertów teatralnych ogłosi werdykt późnym wieczorem 15 grudnia.
8 – 15 grudnia 2011 r.
Kraków