29 grudnia 2011 roku o godzinie 20.00 w łódzkie Kino Cytryna zaprasza na ostatnie w tym roku Szorty, na których tym razem widzowie będą mieli okazję zobaczyć krótkie formy nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.
Future Shorts prezentuje nową generację festiwalu filmowego – okupującego obecnie ponad 50 miast w 17 krajach i zrzeszającego półmilionową publiczność w internecie i poza nim. Od 2003 roku Future Shorts prezentuje najlepsze krótkometrażowe filmy z całego świata, nieraz wzbogacając swoje pokazy występami na żywo, setami DJ-skimi i wystawami. Od Londynu do Moskwy, od Melbourne po Dżakartę, pokazy odbywają się w rozległej sieci sal, kin, teatrów, galerii, klubów i magazynów, proponując alternatywę dla tradycyjnego modelu festiwalu filmowego.
Od 2008 roku, dzięki staraniom poznańskiej Fundacji Ad Arte, Future Shorts regularnie gości w Polsce. Mapa polskich pokazów ma szereg stałych punktów, ale zmienia się z miesiąca na miesiąc w poszukiwaniu coraz to nowych możliwości poszerzenia terytorium. Przekraczając bariery i granice, Future Shorts chce dotrzeć ze swoimi filmami wszędzie – zwłaszcza tam, gdzie ich jeszcze nie widziano.
Najnowszy program Future Shorts obfituje w prawdziwe klejnoty krótkiego metrażu. Pokażemy m.in. produkcje docenione na najważniejszych międzynarodowych imprezach filmowych: nagrodzony Oscarem God of Love (reż. Luke Matheny), zdobywcę nagrody BAFTA The Eagleman Stag (reż. Michael Please) oraz laureata festiwalu Sundance Deeper Than Yesterday (reż. Ariel Kleinman).
W programie:
Radio Amina
Reż. Orlando von Einsiedel / Wielka Brytania, Nigeria / 2011 / 7′
Historia Aminy Dibir, 12-latki z Kano (Nigeria) i jej wyimaginowanej radiostacji, w której Amina mówi wszystko, co chciałaby powiedzieć. Zacierający granicę między dokumentem a fabułą, ten pięknie nakręcony film zgłębia marzenia dziewczynki, która nie ma zbyt wielu okazji, by zwierzyć się komukolwiek ze swoich marzeń, problemów i frustracji brakiem perspektyw. Radio Amina to zabawne i wzruszające spojrzenie na rozbieżności między nadziejami a rzeczywistością młodej Nigeryjki..
Deeper Than Yesterday
Reż. Ariel Kleinman / Australia / 2010 / 20′
Nakręcony na starej, nieużywanej wojskowej łodzi podwodnej, Deeper Than Yesterday opowiada historię rosyjskiej załogi, która doświadcza silnego napadu gorączki odosobnienia. Reżyser filmu, Ariel Kleiman, absolwent Uniwersytetu Melbourne, wyznał, że im bardziej niekomfortowo czuje się w trakcie zdjęć, tym lepszy będzie ostateczny rezultat. Jego film porównywano z najbardziej znanym dramatem Maksyma Gorkiego – Na dnie – ze względu na rosyjski z ducha temat izolacji prowadzącej do szaleństwa.
Zdobywca Short Filmmaking Award na Festiwalu Sundance.
The External World
Reż. David O’Reilly / Niemcy, Islandia / 2010 / 17′
Mroczna, ale i zabawna medytacja nad lękami współczesnego społeczeństwa. Animowana historia chłopca, który uczy się grać na pianinie. Surrealistyczny zbiór motywów zapożyczonych z popkultury, kina i gier komputerowych. Krytycy nazwali ten film unikalną rekonstrukcją wszechświata, a tak wypowiedział się w jednym z wywiadów sam O’Reilly: lubię tworzyć eksperymentalne filmy, które oddziałują również na emocje.
Luminaris
Reż. Juan Pablo Zaramella / Argentyna / 2011 / 6′
Tę historię mężczyzny mieszkającego w świecie kontrolowanym przez czas i światło zainspirowało argentyńskie tango zatytułowane Lluvia de Estrellas (Deszcz gwiazd). Każdego dnia mieszkańcy tego świata budzą się i, jakby za sprawą jakiejś pozaziemskiej mocy, są przyciągani do pracy przez światło słoneczne. Surrealistyczny film w stylu art deco i kina noir, łączący technikę piksilacji i tradycyjnej animacji poklatkowej. Reżyser Juan Pablo Zaramella wyjaśnia: początkowo chciałem zrealizować ten projekt jako kukiełkową animację, ale podczas eksperymentów z piksilacją, które przeprowadzałem w ogrodach Fontevraud, przyszedł mi do głowy pomysł światła słonecznego jako magnetycznej siły.
Zdobywca nagrody publiczności i nagrody FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Annency 2011.
The Eagleman Stag
Reż. Michael Please / Wielka Brytania / 2010 / 9′
Unikalna animacja poklatkowa o człowieku nawiedzonym obsesją upływającego czasu oraz o jego nietypowej znajomości z… żukiem. Ta niezwykle ambitna produkcja to film dyplomowy reżysera – adaptacja opowiadania The Life and Time of Peter Eagleman, którego jest również autorem. Orkiestrowa muzyka ze ścieżki dźwiękowej, integralna dla ostatecznego rezultatu, powstawała równolegle z procesem animacji.
Zdobywca nagrody BAFTA dla najlepszej krótkometrażowej animacji oraz Specjalnej Nagrody Jury Festiwalu SXSW.
God Of Love
Reż. Luke Matheny / USA / 2010 / 19′
Luke Matheny – który napisał, wyreżyserował i wystąpił w tej odkrywczej komedii o zarażających miłością strzałkach – w 2011 roku został za nią uhonorowany Oscarem dla najlepszego filmu krótkometrażowego. God Of Love powstał jako jego film zaliczeniowy na Uniwersytecie Nowojorskim. Przemówienie Matheny’ego, w którym podziękował swojej matce, uznano za jedno z najlepszych tamtego oscarowego wieczoru.
Zdobywca Oscara 2011 dla najlepszego aktorskiego filmu krótkometrażowego.
Global Pop-up Film Festival
29 grudnia 2011 r. godz. 20.00
Kino Cytryna
Łódź