W grudniu 2011 r. ukazał się piąty numer dwujęzycznego polsko-angielskiego, kwartalnika HERITO. Dziedzictwo, kultura, współczesność, którego temat główny brzmi: Miasta do przemyślenia.
Miasto na półistniejące i na półporzucone, miasto stracone i na półodzyskane, jak pisał o dzisiejszym Lwowie Adam Zagajewski, to zarazem pars pro toto syndromu miasta środkowoeuropejskiego – nie należy ono w pełni do nikogo, ani do tych, którzy w nim mieszkają, ani do tych, którzy je stracili.
A ileż innych nazw można by wpisać w miejsce Lwowa? Miast wciąż splątanych jak węzeł gordyjski? Aleksander jednak nie przybędzie, dodaje Peter Krečič, i trzeba zacząć rozsupływać je cierpliwie.
O miastach wciąż niedomyślanych – od Bośni po Ukrainę, od Triestu po Szczecin – piszą Ľubomír Lipták, Bogdan Bogdanović, Husein Oručević, Peter Krečič, Artur Daniel Liskowacki.
Ponadto w numerze:
Jacek Purchla opowiada o mieście jako laboratorium zmiany i o modernizacyjnej rewolucji, jaką w polskich miastach zainicjował konkurs o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Martina Lehmannom przedstawia willę Dušana Jurkoviča – środkowoeuropejski przykład domu miłośnika sztuki i nowy obiekt muzealny na kulturalnej mapie Brna.
Martin Pollack, Éva Forgács, Magdalena Bystrzak, Magdalena Petryna dzielą się wrażeniami z ukraińskich i środkowoeuropejskich lektur oraz z wystaw w Krakowie i Bratysławie.
Wojciech Wilczyk pisze o fotograficznych obrazach miast górnośląskich i tamtejszej architektury poprzemysłowej.
Herito nr 5