11 stycznia 2012 r. o godz. 11.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się spotkanie cyklu Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów s MCK.
Teatr pierwszych dekad XX wieku honorowe miejsce przyznaje formie, która krępuje ciało ludzkie i wymusza na nim podporządkowanie się geometrii. Ten pozorny formalizm baletu abstrakcyjnego w przypadku Baletu Triadycznego Oskara Schlemmera niesie w sobie silnie humanistyczne przesłanie, które podważa konieczności dopasowania i poddaje refleksji porządek nowej rzeczywistości. Koncepcja człowieka u Oskara Schlemmera, teoria konsekwentnie rozwijana w ramach wykładów w Bauhausie oraz w jego twórczości malarskiej i scenicznej, stanie się głównym punktem odniesienia wykładu.
Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK to tradycyjny cykl towarzyszący kolejnym wystawom prezentowanym w Galerii MCK. Każde z nich składa się z wykładu oraz zwiedzania wystawy z przewodnikiem, są także zajęcia praktyczne.
Tym razem trzy spotkania przybliżą podstawowe założenia utopijnego projektu, jaki zamierzali wcielić w życie twórcy awangardy. Wykłady pozwolą spojrzeć na sztukę I połowy XX wieku z perspektywy zjawisk, które postrzegane były, jako sytuujące się na marginesach świata sztuki, takie jak taniec, fotografia czy fotomontaż.
Człowiek w poszerzonym polu (anty)sztuki to również obraz zmagań twórców z nową rzeczywistością, naznaczoną przez reżimy, ograniczenia wolności wyrazu artystycznego oraz brak zrozumienia dla (anty)sztuki.
Wraz z rozwojem przemysłu, postępem technicznym, przeobrażeniami urbanizacyjnymi człowiek wkroczył w epokę nowoczesności. Stymulowane przez zupełnie nowe bodźce życie nabrało dotychczas nieznanego tempa, co powodowało zmiany nie tylko w sferze społeczno-ekonomicznej, ale i w całej ikonosferze. Wzrok twórców coraz częściej zwracał się ku codzienności, a ich konfrontacja z tą fascynującą, ale jednocześnie przerażającą dynamiką, rozbudziła potrzebę stworzenia, wypracowania nowych sposobów przedstawiania industrializacji i urbanizacji.
Spotkania prowadzi Małgorzata Jędrzejczyk.
MCK
Rynek Główny 25
Kraków
1 komentarz
Tego typu imprezy są bardzo potrzebne.