Do 29 stycznia 2012 r. w Galerii Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie trwać będzie wystawa Narysować Formę, która myśli, jest to prezentacja osiągnięć kina włoskiego i polskiego plakatu.
Od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych ubiegłego stulecia dwie wielkie szkoły miały możność porównania swojej twórczości. Był to złoty wiek kina włoskiego, między neorealizmem i komedią po włosku, podczas gdy w Polsce rozwijało się zjawisko, nazwane później Polską Szkołą Plakatu.
Wystawa pozwoli podziwiać wybrane dzieła sztuki narodzone z tego spotkania, kiedy filmy wybitnych reżyserów, takich jak Vittorio de Sica, Federico Fellini, Mario Monicelli, Pier Paolo Pasolini, Dino Risi czy Luchino Visconti stały się źródłem inspiracji kreacji takich mistrzów, jak Jerzy Flisak, Maciej Hibner, Eryk Lipiński, Jan Młodożeniec czy Waldemar Świerzy.
Wystawa, której kuratorem jest Stefano Mazzoni, została zorganizowana przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie przy współpracy z Galerią Plakatu – Krzysztof Dydo & Ewa Pabis.
Kino włoskie na plakacie polskim
29 listopada 2011 r. – 29 stycznia 2012 r.
Galeria Włoskiego Instytutu Kultury
ul. Grodzka 49
Kraków