Termin zgłoszeń do konkursu Futuronauta i, co za tym idzie, szansa na wygranie 7000 złotych mija 22 stycznia 2012 r.
Na futurystyczno-naukowe prace czeka m.in Jacek Dukaj – autor powieści i opowiadań fantastyczno-naukowych. Dał się poznać szerszej publiczności w roku 2002, jako autor opowiadania Katedra, na podstawie którego Tomasz Bagiński nakręcił film nominowany do Oscara. Należy on do tych nielicznych pisarzy, którzy zadziwiają bogactwem ciekawych i oryginalnych pomysłów. Potwierdziły to powieści Czarne Oceany (2001) i Lód (2007).
Kolejnym członkiem jury jest prof. Jerzy Jarzębski – znawca twórczości Stanisława Lema, redaktor całej serii Dzieł Zebranych Lema (1998-2005), członek jury Literackiej Nagrody Nike (2003-2005). Pierwiastek medialny, ale i naukowy reprezentuje w komisji Sławomir Zagórski – szef działu Nauka w Gazecie Wyborczej, doktor nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, autor książki Gen ciekawości.
Dukaj, Jarzębski i Zagórski wybiorą spośród finalistów zwycięzcę konkursu, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 7000 zł.
Poza tym organizatorzy zamierzając przyznać nagrody specjalne (po 2000 zł) za najlepszy tekst, koncentrujący się na rozwoju nauki (Nagroda Rektora UJ) oraz za tekst, którego główne założenia odwoływać się będą do nauk humanistycznych i społecznych (Nagroda CITTRU). Swój laur przyznają także internauci, którzy w otwartym głosowaniu wybiorą najciekawszy artykuł.
Wystarczy tylko w tekście, o rozmiarze nie większym niż 8000 znaków, zmieścić ciekawą prognozę opartą o naukową wiedzę. Forma tekstu jest dowolna. Może to być zarówno esej, rozprawka, jak i dramat czy opowiadanie. Odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące konkursu znajdują się w Regulaminie, a także tekście FAQ – pytania i odpowiedzi.
Futurystyka powszechnie kojarzy się z rozwojem technologicznym, zmianami ewolucyjnymi, kolonizacją kosmosu itp. Jak jednak podkreślają organizatorzy – Nie ustalamy żadnych priorytetów, ani żadne tematy nie będą dla nas mniej ważne. W tym kontekście niech Was nie zmyli nazwa CITTRU.
Mimo, że jest to instytucja mająca na swym szyldzie zwroty centrum innowacji i transferu technologii – to zajmuje się ona wspieraniem rozwoju nauki i nauk w ogóle. Stąd specjalna nagroda za tekst futurystyczno-humanistyczny i tekst ogólnie traktujący o rozwoju nauki. Organizatorzy zachęcają do pisania i o technologiach, i o społeczeństwie, i o medycynie, i o religiach itp. itd.
Największe dzieła futurystyczne i z gatunku Science Fiction, mimo że eksponowały pierwiastek technologiczny, traktowały tak naprawdę o tym jacy będziemy (jako ludzie) w przyszłości, a nie koniecznie, jak szybko będziemy latać w kosmosie i jak skuteczna będzie broń za lat 1000? Zerknąć warto choćby na Solaris Lema, Gateway Pohla, Helikonię Aldissa, Raport mniejszości Dicka. A także np. na prognozy Alvina Tofflera.