Od 29 stycznia do 20 marca 2009 roku w Instytucie Polskim w Budapeszcie trwać będzie wystawa plakatów polskich filmów z lat 50. i 60. XX wieku, zatytułowana Diamenty polskiej szkoły filmowej. Ekspozycja prezentuje jeden z najciekawszych rozdziałów polskiego kina, któremu publicyści i krytycy nadali miano polska szkoła filmowa.
Wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach obrazy filmowej szkoły polskiej (głównie Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza) okazały się znakomitym towarem eksportowym. Ta niewielka ilość filmów zrealizowanych na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku umożliwiła Polsce dołączenie do elitarnych kręgów kultury Zachodniej Europy. Polska szkoła filmowa stała się wizytówką polskiego kina w świecie.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, a wykorzystano materiały pochodzące ze zbiorów zarówno Muzeum Kinematografii, jak również Filmoteki Narodowej w Warszawie, Węgierskiego Narodowego Archiwum Filmowego w Budapeszcie oraz archiwów i kolekcji prywatnych.
Instytut Polski
ul. Nagymező 15, Budapeszt