Od 20 stycznia do 18 marca 2012 roku w Muzeum Ernsta – oddziale Mucsarnok Kunsthalle w Budapeszcie odbędzie się prezentacja twórczości wielkiej damy polskiej sztuki konceptualnej / postkonceptualnej / pojęciowej – Natalii LL, artystki z Wrocławia, której twórczość weszła już dawno do kanonu historii sztuki, a która prezentowała już swoją twórczość w Budapeszcie, w Műcsarnok Kunsthalle, w 1969 roku.
Wystawa ta jest pierwszym, tak dużym, przekrojowym pokazem twórczości artystki od wczesnych aż po prace z lat ostatnich. Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 50 prac, w tym prace wielkoformatowe, instalacje i filmy, podsumowujące całą dotychczasową twórczość artystki.
Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) jest bez wątpienia jedną z najbardziej fascynujących i niezwykłych artystek polskich. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu m.in. pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. Zajmuje się fotografią, malarstwem, rysunkiem, performance i sztuką wideo. W 1970 roku została współzałożycielką Galerii PERMAFO we Wrocławiu. Od 1975 roku brała udział w licznych konferencjach, sympozjach i wystawach organizowanych przez międzynarodowy ruch sztuki feministycznej. Od 2004 roku współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu jako artystka wizytująca.
Natalii LL udało się stworzyć charakterystyczny, niezwykle sugestywny i ekscentryczny wizerunek artystyczny, który silnie odwołuje się do wartości egzystencjalnych, za którymi zawsze stoi konkretny człowiek. Według Artystki sztuka może powstać tylko z prawdziwej miłości i jest bezwzględnie najwyższą wartością w życiu człowieka.
Wystawa porusza problem prywatnego, społecznego i geograficznego terytorium artystki, w tym również intymnego, dlatego podtytułem wystawy jest OGRANICZENIE, TERYTORIUM, OKREŚLENIE. Natalia LL sztukę traktuje jako jedyną możliwą aktywność, która jest w stanie przeciwstawić się destrukcji i utonięciu w codzienności.
Lęki i trwogi dnia codziennego zdają się być nieznośnym utrapieniem. Z najwyższym trudem, jak pływak w wodzie pokrytej lodowymi krami, udaje się utrzymać kierunek, do którego zdąża nasza aktywność. To wszystko jest trudem istnienia, i potwierdzeniem istnienia, i cierpieniem istnienia.
Sztuka, którą staram się uprawiać każdego dnia, próbuje te drżenia egzystencjonalne rozpoznać, opisać i zapisać. Sztuka stanowi nadzieję, że życie ma sens. Że istnienie ma sens. Natalia Lach-Lachowicz w swojej sztuce wychodzi od konceptualizmu, który poszerza o otwarcie na rzeczywistość, łącząc refleksję nad sztuką z rozważaniami nad ludzką egzystencją. Twórczość Artystki prowokuje, drażni, podnieca, ale jednocześnie skłania do refleksji.
Zastanawia mnie szczególna energia, siła, rodzaj vis vitalis, która jest podstawą twórczości artystycznej. W moim przypadku jest to rozpoznanie, określenie i ograniczenie intymnego terytorium jako jedynej aktywności przeciwstawiającej się rozpadowi, entropii i zagładzie. Ta prywatna, dyskretna intymność staje się czarownym ogrodem, w którym odkrywam zastanawiająco piękne i nieznane mi kwiaty. Byłabym szczęśliwa, gdyby część moich heurez mogła uradować i ubogacić innych ludzi, będących odbiorcami mojej sztuki.
Wystawie towarzyszyć będzie poważny, obszerny album monograficzny (wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w 2009 roku, przy wsparciu MKiDN), prezentujący dorobek twórczy artystki i polską sztukę konceptualną, z tekstami Adama Soboty, Waltera Zeidla, prof. K.Przybylskiego, Agaty Jakubowskiej, obszerną biografią autorstwa Adama Soboty oraz bogatą dokumentacją zdjęciową prac artystki.
Kurator wystawy: Natalia LL
Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, dyrektor: Piotr Borkowski, Műcsarnok – Kunsthalle w Budapeszcie, dyrektor: Gábor Gulyás
Współpraca: Instytut Polski w Budapeszcie dyrektor: Arkadiusz Bernaś
Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji: Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Współczesnego Wrocław, Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Galerii Ego w Poznaniu oraz autorki, Natalii LL.
wernisaż wystawy: 19 stycznia 2012 r. (czwartek), godz. 18.00
Muzeum Ernsta
1065 Budapeszt, Nagymező utca 8.
1 komentarz
Artystka pochodzi z Żywca, natomiast studiowała na ASP Wrocław