27 stycznia 2012 r. o godzinie 14.30 przy Pomniku Umschlagplatz w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z 7. Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Przedstawiciele władz państwowych oraz organizacji społecznych i religijnych, a także harcerze wspólnie z Fundacją Shalom złożą wieńce pod pomnikiem, aby wspólną pamięcią objąć wszystkie ofiary Zagłady. W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów.
27 stycznia będziemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca:
Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę . Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości. – apeluje Gołda Tencer.
Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja wystąpiła do władz kościelnych oraz szkół w całej Polsce z apelem o jej rozpropagowanie. Władze Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań wyrazili swe poparcie i nawołują wiernych do przyłączenia się do akcji.
Po uroczystości, o godz. 18.00, wszystkich tych, którzy odeszli przywołamy na ulicy Próżnej w Apelu Pamięci, podczas którego każdy z nas będzie mógł odczytać imiona Ofiar Holokaustu, także swoich Bliskich.
Po Apelu Pamięci we Foyer Teatru Żydowskiego, rozpocznie się spektakl Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. Walizka w reżyserii Doroty Ignatjew.
Spektakl opowiada prawdziwą historię Francuza Michela Leleu, który niespodziewanie na wystawie poświęconej Zagładzie odnalazł walizkę, należącą do jego ojca, Pierre’a Levi. Była to walizka wypożyczona ze zbiorów Muzeum w Oświęcimiu, jedna z trzech zachowanych francuskich walizek.
Ten niezwykły przypadek opisały gazety. Bohater chciał nie pamiętać, żyć normalnie, zapomnieć o trudnych czasach dzieciństwa, gdy ukrywał się z matką, a jego ojca aresztowano i wywieziono. Jednakże odkrycie walizki ojca wywołało wielką zmianę w jego życiu – wrócił do swojego poprzedniego nazwiska i usiłował sprawić, aby walizka została we Francji.
Walizka to sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co mamy w sobie – bagaż wspomnień, często niechcianych – istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy naszej walizki nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności.
Jest to sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co mamy w sobie – bagaż wspomnień, często niechcianych – istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy naszej walizki nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności.
Tego samego dnia w godzinach: 12.00 – 18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim.
Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą Plac Narutowicza – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Stawki – Jana Pawła II – Popiełuszki – Pętla Potocka – Popiełuszki – Arkadia – Okopowa – Towarowa – Plac Zawiszy – Narutowicza.
27 stycznia 2012 r.
Warszawa