21 marca 2009 r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu rozpocznie się ekspozycja rysunków Jacka Malczewskiego. Ten wybitny malarz i rysownik, inicjator i czołowy reprezentant symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku, pozostawił po sobie około dwa tysiące obrazów.
Jacek Malczewski studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. pod kierunkiem Jana Matejki. Warsztat artystyczny doskonalił także w paryskiej École des Beaux-Arts. Pomimo licznych podróży do Paryża, Monachium, Wiednia, Włoch, Grecji czy Turcji (jako rysownik-dokumentalista archeologicznej wyprawy zorganizowanej przez Karola Lanckorońskiego), inspiracje czerpał głównie z polskiej tradycji i folkloru, dopełniając je oryginalnie interpretowanymi motywami mitologicznymi i wątkami biblijnymi. Zapisał się także jako pedagog: wykładał na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w okresie 1912-1914 pełnił funkcję rektora tej uczelni.
Jego twórczość odwołuje się do mistycyzmu utworów Słowackiego czy twórczości Artura Grottgera. Sięgał także do antycznych źródeł kultury europejskiej, do tematyki tanatologicznej. Ważnym działem jego twórczości były prace związane z tematyką autobiograficzną, rozumianą jako problematyka egzystencjalna oraz zagadnienia dotyczące artystycznego powołania, natury tworzenia i sensu sztuki. Charakterystyczny dla jego twórczości symbolizm ukształtował się po roku 1890. Trzema podstawowymi tematami były: wątek narodowy, wątek śmierci oraz problem artysty i sztuki.
Wystawa potrwa do 19 kwietnia 2009 r.
Dom Muzyki i Tańca
ul. gen. de Gaulle`a 17, Zabrze